רדבן-רוט, ד”ר מרגריט (מיקט)

 

נולדה בשנת 1937 בשטרסבורג, צרפת

עלתה לישראל ב   1970

נפטרה ב 2003  בתל אביב.

קורות חיים

מרגרט רוט, הידועה בשם מיקט, נולדה בשטרסבורג למשפחה פרוטסטנטית, בת אמצעית בין חמישה ילדים – שלושה בנים ושתי בנות. עם פרוץ מלחמת העולם השנייה עקרה המשפחה לדרום צרפת כדי להתרחק מן הקרבות, וב 1950 פרדריק האב חזר לעבוד כמנהל מפעל חשמל בשטרסבורג בעוד הילדים והאם עברו להתגורר בכפר קטן לא רחוק משם. אווירת המלחמה, לדברי מיקט, לא הורגשה יותר מדי. בנעוריה היתה הולכת לצופים, כמו גם לתנועת הנוער הפרוטסטנטית כפי שהיה נהוג בקהילתה.

ב1955 פנתה ללימודי רפואה באוניברסיטת שטרסבורג. במסגרת הלימודים התמחתה כשנה במחלקת גנטיקה ולאחר מכן במחלקת נוירו-כירורגית. באותו זמן הכירה את מי שיהיה בעלה, הנרי ראדבן, במסיבת סטודנטים. הוא היה ישראלי ששהה בצרפת לצורך לימודי הרפואה שלו, והיה בשנתו הרביעית. ב1965 נישאו בחתונה אזרחית בשטרסבורג.

ב1969 הנרי נאלץ לחזור ארצה על מנת להשלים את שירותו הצבאי, ומיקט נותרה בצרפת להשלים את לימודיה. כעבור שנה, סיימה מיקט כמחלקה נוירו-פסיכיאטרית (בהמשך היה פיצול של המגמות לנוירולוגיה ופסיכיאטריה לחוד), ובפברואר 1970 עלתה ארצה. לאחר שעברה תהליך גיור, היא והנרי נישאו בחתונה יהודית.

הם קנו דירה ברמת אביב מול האוניברסיטה, ומיקט למדה עברית באולפן בתל אביב. בהמשך תספר עליה חברתה למכון הפסיכואנליטי, נעמה קינן, כיצד “ניצבה בלי הרף על משמר העברית, והזכירה לנו שוב ושוב את מחויבותנו לשפה שלנו כביטוי לעצמיותנו”. הנרי ומיקט נהנו מאד מסקי ואף היתה להם דירה באתר הסקי לה-פלאן שבצרפת. בהיותה בת 65 פרשה מיקט לגמלאות.

קריירה

ב1.8.70 החלה לעבוד בשלוותה. במקביל לעבודתה שם, הגיעה ב 1.1.72  לבי”ח מאיר שבכפר סבא, שם החלה לתת ייעוץ פסיכיאטרי. במלחמת יום הכיפורים טיפלה בחיילים שסבלו מהלם קרב וכולם כינוה “המלאך בלבן”.

בזמן שעבדה ב”מאיר”, הקימה מיקט שירות בשם “lieson” (בצרפתית: גשרים), לאנשים שסבלו מבעיות נפשיות שנגרמו כתוצאה מפגיעות גופניות (לדוגמה: מטופל עם סרטן שסובל מדיכאון בעקבות הטיפולים, כרותי-גפיים שחווים קשיים נפשיים).

ב 1981 התפנתה משרת מנהלת מחלקה פתוחה בגהה, מחלקה ב’, ומיקט לקחה זאת על עצמה. מאחר וגהה הוא בי”ח אוניברסיטאי, היא עבדה שם הרבה עם סטודנטים ואף החלה להרצות בפקולטה לרפואה בתל אביב. כמו כן, מיקט הקימה את השירות הפסיכו-אונקולוגי בבילינסון.

ב1977 החלה באנליזה דידקטית, ושנה לאחר מכן הגישה את מועמדותה למכון הפסיכואנליטי, והתקבלה. בעלה מספר כי לכל אורך הדרך היתה אישה רחבת אופקים, וכשעשתה משהו עשתה אותו comme il faut (בצרפתית: כמו שצריך). בהמשך נעשתה מטפלת דידקטית, והדריכה מתמחים בפסיכואנליזה. כמו כן היתה חברה בוועדת האתיקה.

עם פרישתה של מיקט לגמלאות תכניתה היתה להמשיך ולפתח את השירות שהקימה בבילינסון, אלא שבאותה תקופה  חלתה במחלה קשה. קבוצת האנליטיקאים עימם היתה נפגשת ומנתחת חומרים אנליטיים הפסיקה את פעילותה כי לדבריהם “לא יכלו בלעדיה”.

על אף הטיפולים שעברה, מצבה הדרדר והיא אושפזה בבילינסון. שנה לאחר מכן מיקט נפטרה. על פי בקשתה נקברה בקבר המשפחתי בוואנגן שבצרפת, מקום מוצאו של משפחת אביה. עם מותה, הנרי תרם מרכז הדרכה פסיכו-אונקולוגי בבילינסון הנושא כיום את שמה.

דברים לזכרה

דברים של נעמה קיינן לזכרה של מיקט בטקס הקמת מרכז הדרכה פסיכואונקולוגי בבלינסון הנושא את שמה

בשנת 2000 הציגה מיקט  מאמר בחברה הפסיכואנליטית לקראת התמנותה לאנליטיקאית דידקטית .המאמר מעניין

 מאין כמוהו  עוסק בהרהורים על פנטזיה פרימרית..קודם לניסוחו הסופי נתנה לי אותו מיקט לקריאה והיו לנו מספר שיחות בעניין והרבה הרהורים בנושא. בנוסף לפריסה תאורטית עמוקה ורחבה הביאה מיקט במאמר תאור מקרה של מטופל לו היא קראה בשם הבדוי יאיר. ליאיר היתה אחות אשר נפטרה ממחלה כשהיתה תינוקת בת ,כמה שנים לפני שנולד הוא.על האחות הזו דובר הרבה בטיפול,אולם בשלב מסוים באנליזה ומתוך ההתרחשות בשדה הטיפולי , מגלה יאיר למיקט שדמות אחותו נמצאת אתו בחדר והוא רואה אותה מול עיניו,מספר לה שהיא קיימת לא כתינוקת אלא כאשה בוגרת והיא מתקיימת אתו לא בדמיון לא במילים אלא בעולם הפרצפציה שלו כתמונה ממשית,בהווה ולא בעבר.יאיר יודע היטב שהדמות אינה קיימת במציאות האובייקטיבית.בעדינות,ברכות,בתבונת הלב העמוקה רקמה מיקט קשר טיפולי שאיפשר ליאיר לוותר על המוחשי  שאיננו על מנת לחיות את חייו במלאותם. 
לקראת הטקס היום ,נזכרתי בקצת מהדברים עליהם שוחחנו בענין אותו מאמר- במיוחד סביב הפנטזיה הלא מודעת והזכרון.נזכרתי  במחשבות של .מיקט על האופן הסמוי בו מתקיים הזכרון ועל זכרון שאין לו לא ביטוי צורתי ולא ביטוי סמנטי ובכל זאת הוא מתקיים.איך מוחשת ,מורגשת ממומשת הנוכחות הידועה בלי שיש לה ביטוי צורני וסמנטי.?אני חושבת שניתן לחוש את מיקט ולדעת אותה ועליה באמצעות נוכחותה הסמויה המגולמת גם בחדר הזה.האפשרות שמיקט שבליבי תחייה בממשות כזו כאן היא רבת חשיבות בשבילי ואני מודה להנרי על כך. 
גדעון ואני חשבנו כמה פעמים לנסע למיקט, לקבר, בשטרסבורג ולא הגענו הכרתי את מיקט לפני שלושים שנה בב”יח שלוותה.אהבתי את יופיה הבהיר ואת הארופאיות טובת הטעם והנימוסים שניחוחם נדף ממנה.הרבה שנים היינו חברות .היינו  שותפות באותו חוג חברתי ,היינו ביחד קנדידטיות במכון הפסיכואנליטי אם כי לא באותן שנים, ובהמשך חברות בחברה הפסיכואנליטית ופעילות בה.אך החברות העמוקה וקרבת הנפש ביננו   נוצרו לאט,כי מיקט היתה ” מים שקטים שחודרים עמוק”.
חברותנו התעצמה והתהדקה בקבוצה שהקמנו ב1989,קבוצה קטנה של אנליטיקאים לקריאה ודיון בחומרים פסיכואנליטיים. מיקט היתה דמות מרכזית בקבוצה,הקבוצה הפסיקה את פעילותה כשמיקט חלתה כי החלטנו לחכות לה,ולא יכולנו בלעדיה.חזרנו לעבוד ביחד לאחר מותה אבל אנחנו די מגמגמים כקבוצה בלעדיה בקבוצה קטנה זו באו לידי ביטוי יכולותיה היחודיות של מיקט:רצינותה,עומק והקף מחשבתה וערכי היסוד העמוקים שאיפיינו את נפשה. למשל קרה שנסחפנו לדבר באנגלית בעקבות אחד מהחברים, גים פיש ,שהיה אמנם אמריקאי ,אך ידע עברית במידה מספקת.. מיקט ניצבה בלי הרף על משמר העברית,והזכירה לנו שוב ושוב את מחויבותנו לשפה שלנו כביטוי לעצמיותנו.
בהמשך להתהדקות חברותנו עברנו כל אחת משבר אישי כואב ולמרות שכל אחת מאיתנו הגיעה לפתרון שונה התקרבנו מאד,חלקנו זו עם זו את נפשנו ואני חוויתי את מלא יכולתה של מיקט לאהוב ולהתמסר בלי סייג ובלי גבול ולתת את עצמה ,את כולה בשלמות.
כשחלתה באה יכולת זו למיצוי שהוא בעיני נעלה. מיקט נלחמה בנחישות על חייה אך,אך בלי מרירות ובלי כעס.מיצתה את ריגעי הטוב גם בתוך הכאב והסבל.היא נלחמה על חייה בלי לתבוע אותם . בכל ביקור שלי היתה מתעניינת  בשלומי לפרטי פרטים,משתדלת לא להכביד עלי.
בשלב מסוים של המחלה,לאחר הסדרה הראשונה של הכמותרפיה היתה התאוששות מסוימת ועשינו לנו מנהג,גדעון ,נילי ואני, לבא אל מיקט ביום שישי אחהצ וללכת ביחד לבית הקפה השכונתי..מיקט דאגה להנרי שיהיה לו זמן הפוגה מעול הטיפול בה ,והנרי היה נעתר בלב כבד הולך למועדון הספורט ואחכ חוזר ומצטרף אלינו .מיקט דאגה גם לנו ,דאגה שהמפגשים יהיו נעימים.לנו זו היתה זכות גדולה להיות אתה במחלתה.הרגשנו שהיא מטפלת בנו לא פחות ואולי יותר מכפי שאנו מטפלים בה. אני חושבת שהמסירות של הנרי בראש וראשונה , של אחותה ואחיה , ושל חברתה מצרפת  בשלבי מחלתה האחרונים היו קשורים לאפשרויות האהבה הגדולות ולערכים האנושיים העמוקים שהיו בתוך מיקט ונתנו לכולם כח.
שלום  חברתי מיקט.

 

PUBLICATIONS

ORIGINAL ARTICLES

 1. R. Lanter, J Weil, M. Roth-Radwan.

Note a propos l’utilisation diagnostique et threpeutique des drogues hallucinogenes (mescaline et LSD 25).

Ann Med Psychol 2:244-252, 1962.

 1. M. Radwan, S. Davidson.

Short term treatment in a general hospital following a suicide attempt.

Hosp Comm Psch 28(7)537-538, 1977.

 1. M. Steiner, M. Radwan, A. Elizur, I. Blum, A. Atsmon, V. Davidson.

Urinary HMPG excretion in depression.

Jap J Exp Med 49(3):95-99, 1979.

 1. N. Gutman, M. Radwan.

Reactions et adaptation de l’enfant Israelien au stress permanent.

L’evolution Psychiatr 36(2):429-441, 1981.

 1. B. Spivak, M. Radwan, D. Elimelech, A. Molcho, G. Avidan, R. Ohring, S. Tyano.

Cold agglutinin titters in psychiatric patients.

Am J Psychiatry 145(11):1460-1461, 1988.

 1. B. Spivak, M. Radwan, D. Elimelech, Y. Baruch, G. Avidan, R. Ohring, S. Tyano.

A study of the complement system in psychiatric patients.

Biol Psychiatry 26:640-642, 1989.

 1. B. Spivak, M. Radwan, et al.

Cold agglutinin autoantibodies in psychiatric patients: their relationship to diagnosis and pharmacological treatment.

Am J Psychiatry 148:2440247, 1991.

 1. M. Radwan, H. Hermesh, M. Mintz, H, Munitz.

Event-related potentials in drug-naïve schizophrenic patients.

Biol Psychiatry 29:265-272, 1991.

 1. B. Spivak, M. Radwan, P. Bartur, J. Brandon, S. Tyano, A. Weizman.

Haloperidol and lithium carbonate treatment did not influence serum immunoglobulin levels in schizophrenic and affective patients.

Acta Psychiatr Scand 84:225-228, 1991.

 1. B. Spivak, M. Radwan, J. Brandon, Y. Baruc, Y. Stawski, S, Tyano, A. Weizman.

Reduced total complement haemolytic activity in schizophrenic patients.

Psych Medicine 23:315-318, 1993.

 1. M. Mintz, H. Hermesh, J. Glickson, H. Munitz, M. Radwan.

First month in neuroleptic treatment in schizophrenia: only partial normalization of the late positive components of visual ERP.

Biol Psychiatry 37:402-409, 1994.

 1. R. Shilo, B. Schwartz, A. Weizman, M. Radwan.

Catatonia as an unusual presentation of posttraumatic stress disorder.

Psychopathology 28:285-290, 1995.

 1. D. Weiss, D. Aizenberg, H. Hermesh, Z. Zamishlani, H. Munitz, M. Radwan, A. Weizman.

Cyproheptadine treatment in neuroleptic induced akathisia.

Brit J Psychiatry 167:483-486, 1995.

 1. B. Spivak, M. Radwan, P. Bartur, R. Mester, A. Weizman.

Antinuclear autoantibodies in relation to bipolar affective disorder and lithium therapy.

Eur Psychiatry 11:50-52, 1996.

 1. N. Spivak, N. Karni, G. Katz, M. Radwan, A. Apter, R. Mester, A. Weizman.

Functional hemisphere imbalance in patients with paranoid or disorganized schizophrenia.

Eur Psychiatry 11:175-179, 1996.

 1. R. Shiloh, Z. Zemishleny, D. Aizenberg, M. Radwan, B. Schwartz, P. Dorfman-Etrog, I. Modai, M. Klein, A. Weizman.

Sulpiride augmentation in people with schizophrenia partially responsive to clozapine.

Br J Psychiatry 171:569-573, 1977.

 1. A. Valevski, I. Averbuch, M. Radwan, S. Gur, B. Spivak, I. Modai, A. Weizman.

Homicide by schizophrenic patients in Israel.

European Psychiatry 14:89-92, 1999.

CASE REPORTS

 1. S. Amdurski, M. Radwan, A. Levi, A. Elizur.

Malignant neuroleptic syndrome: treatment by amantadine.

Curr Ther Res 33:2, 1983.

 1. A. Walewski, M. Radwan.

Interictal psychosis in temporal lobe epilepsy.

Harefua 108(3,4):76-77, 1985.

 1. A. Walewski, M. Radwan.

Choreo-athetosis – toxic effect of lithium treatment.

Eur Neurol 25:412-415, 1986.

 1. K. Katz, N. Gonen, I. Goldberg, J. Mizrahi, M. Radwan, Z. Yosipovitch.

Injuries in attempted suicide by jumping from a height.

Injury 19:371-374, 1988.

 1. B. Spivak, B. Schwartz, M. Radwan, A. Weizman.

Alpha tocopherol treatment for tardive dyskinesia.

J Nerv Mental Dis 400-401, June 1991.

 1. S. Hirschmann, A. Apter, A. Weizman, M. Radwan.

Anorexia nervosa beginning after the menopause.

Harefua 131(1-2):10-12, 1996.

REVIEW ARTICLES

1.Z. Zemishlani, M. Radwan.

Monoamine oxidase inhibitors. Current status.

Isr Psychiatr Relat Sci 20(3):254-271, 1983.

 1. B. Spivak, M. Radwan, R. Ohring.

Primary hyperparathyroidism, psychiatric manifestations. Diagnosis and management.

Psychother Psychosom 51:38-44, 1989.

 1. I. Iancu, M. Kotter, B. Spivak, M. Radwan, A. Weizman.

Psychiatric aspects of hyperemesis gravidarum.

Psychother Psychosom 61:143-149, 1994.

CHAPTER IN BOOK

 1. M. Radwan, S. Tyano.

Chapter in Psychiatry: Psychosomatic Disorders.

 1. Papyrus Tel Aviv, 287-296, 1987.

New Edition, 1994.

PAPERS PRESENTED AT SCIENTIFIC MEETINGS

Presented as abstracts

 1. M Radwan, M. Steiner.

Psychological aspects of mastectomy. The influence of emotional factors on the course of breast cancer.

Israeli Congress of Breast Cancer, Tel Aviv, 1980.

 1. M Radwan, M. Steiner.

Psychological aspects of mastectomy. A cross cultural study.

Israeli Congress of Breast Cancer, Tel Aviv, 1980.

 1. M. Radwan, M. Steiner.

Psychological adaptations jejunoileal bypass morbid obesity: A cross-cultural study.

Presented at the 6th World Congress of the International College of Psychosomatic Medicine, Montreal, Sept. 1981.

 1. M. Radwan, M. Steiner.

Cross-cultural coping styles associated with mastectomy.

Presented at the 6th World Congress of the International College of Psychosomatic Medicine, Montreal, Sept. 1981.

 1. S. Amdurski, M. Radwam, A. Levi, A. Elizur.

Malignant neuroleptic syndrome: treatment by amantadine.

Presented at the 4th National Congress of the Israeli Psychiatric Association, Jerusalem, Nov. 1981.

 1. H. Radwan, M. Huberman, M. Radwan, E. Kott.

Repeated psychotic episodes in hyperparathyroidism.

Presented at the 4th National Congress of the Israeli Psychiatric Association, Jerusalem, Nov. 1981.

 1. G. Zonens, M. Radwan, E. Lurie.

A modified hypnotic modality for anticipatory emesis in an oncology day-care unit.

Presented at the International Congress of Medical Hypnosis, Oxford, 1988.

 1. G. Zonens, M. Radwan, E. Lurie.

Reactions of an oncology day-care unit’s nursing staff to the introduction of hypnotic treatment for anticipatory emesis.

Presented at the International Congress of Medical Hypnosis, Oxford, 1988.

 1. M. Radwan, R. Mane.

MMPI diagnosis in psychogenic headache.

Presented at the 4th National Congress of the Israeli Psychiatric Association, Tel Aviv, May 1988.

 1. B. Spivak, M. Radwan, S. Tyano, A. Weizman.

Higher frequency of positive cold agglutinin titters in schizophrenic patients.

Presented at the 18th European Conference on Psychosomatic Research, Helsinki, 1990.

 1. B. Spivak, M. Radwan, S. Tyano, A. Weizman.

Total complement hemolytic activity in schizophrenia.

Presented at the 18th European Conference on Psychosomatic Research, Helsinki, 1990.

 1. M. Radwan, S. Perry, A. Sulkes.

Compliance of cancer patients to psychopharmacological treatment.

ESPO (European Congress on Psycho-Oncology), Jerusalem, Israel, 1994.

 1. A. Valevski, M. Radwan, H, Hermesh, M. Zigler, E. Kalef, A. Weziman.

Successful treatment of severe generalized dystonia with clozapine.

Fourth International Congress of Movement Disorders, Vienna, Austria, 1995.

OTHER PUBLICATIONS

1.M. Radwan, M. Neumann.

Psychiatric consultations in a general hospital.

The Family Physician 3:3, 1973.

 1. M. Radwan, N. Steiner, H. Radwan.

Psychiatric “misdiagnosis” of organic brain syndrome.

The Family Physician 2:227-231, 1981.

 1. B. Spivak. M. Radwan, M. Shine.

Postural hypotension with syncope possibly precipitated by Trazodone.

An J Psychiatry 144(11):1512-1513, 1987.

 1. B. Spivak. M. Radwan.

Urinary retention in Trazodone treatment.

Harefua 114:215, 1988.

 1. B. Spivak. M. Radwan, M. Meltzer.

Side effects of Trazodone in a geriatric population.

J Clin Psychopharmacol 1:62, 1989.

BOOKS

 1. Radwan-Roth Marguerite. “L’amyotrophie neurogène pseudomyopathique (maladie de Kugelberg-Welander) Université de Strasbourg, 230 p., 1969.