קורסים באזור ירושלים והדרום

שכר הלימוד בכל קורס הינו 500 ש”ח בתשלום מראש (בכרטיס אשראי או בחשבון paypal, באמצעות מחשב ולא טלפון)

רכזת – גב’ יעל בולג

 

סוגיות תאורטיות וקליניות בטיפול פסיכודינמי במחצית השנייה של החיים – יעל ברוך

בחדר הטיפולים אנו פוגשים יותר ויותר מטופלים הנמצאים במחצית השנייה לחייהם. המפגש עם סופיות הזמן ועם עובדות ההזדקנות עלול להסב מצוקה רבה. מה מאפיין טיפולים אלו, האם מדובר באותם עקרונות טיפוליים, האם יש דגשים ייחודיים לשלב זה בחיים? העיסוק בשאלות אלו מהווה אתגר מקצועי שעולם המטפלים צריך למצוא לו מענה הולם.
נעסוק בסוגיות קליניות העולות בטיפול פסיכודינמי בשלב זה של החיים. הסמינר יהיה מבוסס על דיון בחומר קליני שיוצג על ידי המשתתפים.
הסמינר מיועד למטפלים במטופלים מבוגרים-יותר, החל ממשבר אמצע-החיים ( Mid Life Crisis ), ודרך שלבי ההזדקנות השונים.
הסמינר ילווה בקריאת תיאורי טיפול פסיכואנליטיים וכן במאמרים העוסקים בתהליכי השינוי בתקופה זו של החיים מנקודת מבט פסיכואנליטית.

הסמינר יתקיים במכון הפסיכואנליטי, רח’ ד’ישראלי 13, ירושלים
8 מפגשים בימי חמישי בשעות 21:30-20:00, החל מהתאריך 9.5.22
עד ל 10 משתתפים

להרשמה

 

מושגי יסוד בתאוריה ובטכניקה הפסיכואנליטית ויישומם בפסיכותרפיה – מיקי אסיף

בקורס נלמד כמה מהמושגים הבסיסיים והמרכזיים בתאוריה הפסיכואנליטית. המושגים שנלמד הם המסגרת (סטינג), אסוציאציות חופשיות והקשבה אנליטית, פירוש, העברה והעברה נגדית.
המאמרים בקורס נבחרו בכדי לייצג תאוריות שונות ותקופות שונות בהתפתחות התיאוריה.
בכל מושג נדבר על ההתאמה והיישום לפסיכותרפיה שמתנהלת בתדירות של פעם או פעמיים בשבוע.

הקורס יתקיים במכון הפסיכואנליטי, רח’ ד’ישראלי 13, ירושלים
9 מפגשים בימי שני בשעות 19:30 – 21:00 בתאריכים 11.21. 1 – 3.1.22 (למעט 21.11.29 חנוכה )
עד 12 משתתפים

להרשמה

 

“בסיס הנפש הוא הגוף”- החשיבה הוויניקוטיאנית על גוף ונפש-רבקה וייס

בהתבוננות של וויניקוט על טבע האדם הוא כותב: “זיכרונות גוף אישיים מתחילים להיאסף לכדי התהוותו של אדם חדש”. אמירה זו צמחה מתוך חשיבה ארוכת שנים בניסיון להבין מהו האדם. את האופן בו הנפש מתהווה מתוך החוויה הגופנית, את האופן בו היא נטועה בה. דרכה האדם אוסף לתוכו חוויות של היותו מטופל ואהוב, ובה צרובות תחושות שחווה בדרכו בחייו. לעיתים החוויה הגופנית הופכת למרחב דרכו האדם משמיע זעקה מתוך נפשו.
בקורס נקרא מאמרים של וויניקוט שמתבוננים בשאלת היחסים בין הגוף והנפש מהזווית ההתפתחותית המתחקה אחר תהליכי התהוותה של אחדות גוף-נפש, ומהזווית של הפסיכופתולוגיה הבוחנת מצבים של שבר באחדות זו. בחשיבה על חולי נלמד את תפיסתו הייחודית של וויניקוט על ההפרעה הפסיכוסומטית, ואת החשיבה שלו על אכילה והפרעות אכילה.

הקורס יתקיים במכון הפסיכואנליטי, רח’ ד’ישראלי 13, ירושלים
8 מפגשים בימי שני בשעות 19:30-21:00 החל מה 2.5.22
עד 12 משתתפים

להרשמה

 

תפיסת הלא-מודע בתיאוריות פסיכואנליטיות – כל מה שתמיד רצינו לדעת ובכל זאת לא יודעים – יעל בולג

הלא-מודע הוא רעיון שמעסיק את האנושות מקדמת דנא ומשחק תפקיד מרכזי בייסוד התיאוריה הפסיכואנליטית. בקורס נבחן את מקום הלא מודע בעידן ששם דגש על מציאות חיצונית והשפעות טראומטיות ונעקוב אחרי התפתחות מושג הלא מודע כפי שהוא מתבטא בטקסטים של פרויד, קליין, ביון וויניקוט ועוד, ונכיר את השלכות תפיסות אלה על התערבויות טיפוליות שונות.

הקורס יתקיים במכון הפסיכואנליטי, רח’ ד’ישראלי 13, ירושלים
8 מפגשים בימי ראשון בשעות 19:30-21:00, החל מ- 1.5.22 , (למעט 5.6.22)
עד 10 משתתפים.

להרשמה

 

בושה, אשמה וזעם – בעקבות מחשבתו של מייקל אייגן – אירית דוידוביץ’

מייקל אייגן, מהפסיכואנליטיקאים הבולטים בני זמננו, שואב ממחשבתו ממקורות רחבים ועמוקים. בין השאר הושפע מפרויד, יונג, ויניקוט וביון, מפילוסופיה, קבלה ותורות המזרח. אייגן מתרגש מהנפש האנושית המופלאה, אך מדגיש ש״אנחנו יותר מידי בשביל עצמנו” – בהצפה רגשית מתמדת. הוא מציע להמתין, לשהות עם הרגשות ולהכיר אותם על הניואנסים שלהם וכך לפתוח עוד ועוד מרחבי נפש חדשים.
בקורס נעקוב דרך כמה ממאמריו אחרי מחשבתו העשירה שתשמש אותנו כמפת דרכים ותשלח אותנו למקורות שונים כדי לחקור כמה מרגשותינו העזים ביותר.

הקורס יתקיים בקליניקה במבשרת ציון.
10 מפגשים בימי חמישי ב 18:30-20:00 החל מה- 7.10.21
עד 8 משתתפים

להרשמה

 

יחסי הגומלין בין הלא מודע אישי והבין-אישי: מהפרט, לזוג, למשפחה לחברה ובחזרה – דגש על הלא מודע הישראלי – ד״ר חני מן – שלוי

יחסי הגומלין בין הרבדים הנסתרים של המציאות הנפשית האישית לבין המציאות החיצונית העסיקו את כל מגוון התיאוריות והגישות הפסיכואנליטיות.
פרויד עסק בזאת מתחילת ההמשגה הפסיכואנליטית, מלאני קליין ואחרים המשיכו לדון בסוגיה זו ולפתח הבנות תיאורטיות וקליניות מגוונות. כך התפתחו תיאוריות יחסי אובייקט וביניהם פרברן, ויניקוט, ביון, שארפ ואחרים.
תיאוריות פסיכואנליטיות עכשוויות כתיאוריות ה Link הדרום אמריקאיות, האיטלקיות והצרפתיות, רואות את הרבדים שאינם מודעים בנפש כבנויים ומשקפים תהליכים תוך-אישיים ובין-אישיים, במעגלים הולכים ומתרחבים בהווה ושיח עם העבר והעתיד. תהליכים המתרחשים תוך השפעה הדדית. בשנים האחרונות גוף יידע זה החל להיות מתורגם לאנגלית.
הקורס יפגיש את הלומדים עם ההתפתחות הפסיכואנליטית הזו במאה ה 21 ואופן התבטאותה בקליניקה. נתייחס בקורס לדוגמאות רלוונטיות, חלקן נוגעות להתמודדות במצבי משבר כמו מגפת הקורונה.

הקורס יתקיים בזום
3 מפגשים כפולים בימי ו’, בתאריכים: 4.2.22, 11.2.22, 18.2.22, בשעות: 09:00-13:00.
עד 20 משתתפים.

להרשמה

 

העברה וביטוייה בעבודה עם אזורי נפש פרימיטיביים – גב’ יעל קירש גולדשטאוב

מושג ההעברה עומד בבסיס העבודה הפסיכואנליטית. בראשית דרכו, ראה פרויד בהעברה כלי המשרת את התנגדות המטופל לגילוי החומר הלא מודע. עם התפתחות התיאוריה, ובעיקר דרך חשיבתם של קליין וממשיכיה, עיבוד יחסי ההעברה קיבל מקום קריטי בגילוי המשאלות והקונפליקטים הלא מודעים, בהבחנה בין עולם פנימי למציאות חיצונית, ובהבנת אופי החרדות, ההגנות ומערך יחסי האובייקט הפנימיים. התרחבות התיאוריה הפסיכואנליטית לעבודה עם אזורי נפש פרימיטיביים שנמצאים ‘מעבר לספקטרום’ של התקשורת המילולית, דרשה שינויים בטכניקה כמו גם חשיבה מחודשת על יחסי ההעברה. בקורס אני מבקשת לעקוב אחר התפתחות המושג, החל מגילויו על ידי פרויד ועד לתפיסתו כמושג מרכזי המהווה יסוד של כל קשר אנושי. נתמקד בתרומתם הייחודית של ביון וויניקוט, דרך התבוננות על מושגים כמו הזדהות השלכתית ורגרסיה בטיפול, והבנת הקשר שלהם לאופי יחסי ההעברה. הלמידה תלווה בדוגמאות קליניות, תוך התייחסות לנקודות המבט התאורטיות השונות.

הקורס יתקיים בזום.
8 מפגשים, בימי רביעי, פעם בשבועיים, בתאריכים: 27.10.21, 10.11.21, 24.11.21, 8.12.21, 22.12.21, 5.1.22, 19.1.22, 2.2.22, בשעות: 20:15-21:45.
עד 10 משתתפים.

להרשמה

 

“אהבה בפסיכואנליזה היא העברה” (פרויד)- גב’ אילנה גולדשמידט היימן

פרויד מיקם את ההעברה כהתרחשות המרכזית בפסיכואנליזה: “אין אנליזה ללא העברה”. בהעברה הופך האנליטיקאי לאובייקט התשוקה של האנליזנט. פרויד הוסיף שכאשר האסוציאציות החופשיות נעצרות, אפשר להניח שהמטופל עסוק במחשבותיו באנליטיקאי. ההעברה אם כך הכרחית, אך במקביל מהווה את ההתנגדות החזקה ביותר לאנליזה.
לאקאן ייחס אף הוא חשיבות גדולה להעברה. מבחינתו העברה היא ייחוס של ידע לאחר (לאנליטיקאי); המטופל מניח שהאנליטיקאי יודע את הלא מודע שלו בעוד לו עצמו אין גישה לידע זה. אשליה זו מניעה את ההעברה. במובן זה, ההעברה מגלמת בתוכה מעין תרמית, יש בה הולכת שולל…
בין אהבה, התנגדות, הולכת שולל ויחוס ידע לאחר, כיצד אם כן יש לנהל את ההעברה באנליזה?
בסמינר ננסה לחקור שאלה זו, בדגש על עבודתם של פרויד ולאקאן. הדיון ישען על עבודתם הקלינית של המשתתפים, לצד חומר קריאה.

הקורס יתקיים בזום
8 מפגשים, בימי ד’ החל מה-10.11.21 , בשעות 16:45- 18:15
עד 14 משתתפים.

להרשמה

 

חנות – הרשמה לכל הקורסים

חזרה לדף הבית של “התקרבות”