קורסים באזור חיפה והצפון

שכר הלימוד בכל קורס הינו 500 ש”ח בתשלום מראש (בכרטיס אשראי או בחשבון paypal, באמצעות מחשב ולא טלפון)

רכזת – גב’ אורלי ראובני

 

סדנה על שינוי בטיפול – גב’ שחר פלג-להב

אדם מגיע לטיפול ומבקש שינוי נפשי, בעודו נושא עמו את האופנים אותם סיגל לצורך שימור איזונו הנפשי.
מה הוא שינוי נפשי בטיפול? כיצד הוא מתרחש? מה מאפשר ומקדם אותו וכיצד הוא נעשה עמיד לנוכח טלטלות החיים? מה מעכב אותו וחותר תחתיו? בשאלות אלו נדון בסדנה.
נקרא מתוך התרגום החדש לספרה של בטי ג’וזף “איזון נפשי ושינוי נפשי”. ג’וזף עוזרת לנו להבחין בתנועת המטופל בין הנטייה לשמר איזון נפשי בדרכים המוכרות לו (התבוננות רעננה על ‘התנגדות’ לתהליך הטיפולי לפי פרויד); לבין ‘התנגשות’ עם מגבלותיהם של אופני התמודדות קודמים, המעוררת כמיהה לשינוי. השינוי לעולם אינו מצב סופי, אלא תהליך. הכלה סבלנית ונטולת שיפוט של השינויים הרגעיים והזעירים המתרחשים בתוך ובין השעות, מציעה ג’וזף, תאפשר את התפתחותם של שינויים רציפים ויציבים.
נלמד מדוגמאות של ג’וזף עצמה ומשל המשתתפים.

שני מפגשים כפולים. בכל מפגש, שתי יחידות זמן של שעה וחצי עם חצי שעה של הפסקה ביניהן, בימי ראשון בשעות 18:00-21:30
תאריכים: 13.2.22,  20.2.22
עד 8 משתתפים
המפגשים יתקיימו ברחוב רות 35, חיפה

להרשמה

 

בראשית: התפתחות נפשית מוקדמת – גב’ עידית דורי

תאר ביון במאמרו סזורה: “לא ניתן לחזור אחורה לילדות או לינקות, אף שאנחנו מדברים על כך במילים אלו. עלינו למצוא בהווה דרך ניסוח שתוכל לחדור את המחסום”. בקריאת טקסטים שתלווה בדוגמאות קליניות של המשתתפים, נבקש להבין מחדש את אותן חוויות ראשוניות של התפתחות נפשית ראשיתית, מעוברות ועד לחודשי החיים הראשונים. נעסוק בהתפתחות מהחושי לנפשי ומופעיו בשעה הטיפולית אצל ילדים ומבוגרים.
קריאתנו תסתמך על כתביהם של ויניקוט, ביק, טסטין, סימינגטון, מייאלו, הוזל ואלוורז.

8 מפגשים בימי שני בשעות 20:00-21:30
תאריכים: 31.1, 7.2, 14.2, 21.2, 28.2, 7.3, 14.3, 21.3
עד 10 משתתפים.
המפגשים יתקיימו ברחוב הגת 21, זיכרון יעקב.

להרשמה

 

על האופנים שבהם המטופל מספר את סיפורו בטיפול – גב’ רוני יושע שדה

דרך מאמרים קליניים ודוגמאות שיעלו מהקבוצה, ננסה לבחון את האופנים השונים שבהם מטופלים מספרים (או מסתירים) את סיפורם בטיפול. כיצד הם מספרים על עברם, על משאלותיהם ועל עולמם הפנימי, דרך התוכן וגם מעבר לתוכן הגלוי: נתבונן, בין השאר, על מה מסופר דרך היחס ל – setting, דרך ההעברה וההעברה הנגדית, דרך acting out, חלומות, דרך הגוף, ועוד. נבדוק את השאלות – מה המשמעות הטיפולית של “לספר את הסיפור”? האם שיתוף הוא מטרה כשלעצמה, או אמצעי בטיפול? האם ההסכמה לקחת סיכון ולהיחשף מגדילה את הסיכוי להירפא?

8 מפגשים בימי שני אחת לשבועיים בשעות 10:00-11:30.
תאריכים: 4/10/21; 18/10/21; 1/11/21; 15/11/21; 29/11/21; 13/12/21; 27/12/21; 10/1/22.
עד 6 משתתפים.
המפגשים יתקיימו ברחוב יצחק אלחנן 19, חיפה

להרשמה

 

מילים שמחפשות מפגש: נוכחות המטפל באזורי נפש רגרסיביים – גב’ מיר ממן

אן אלוורז כותבת: “מערכת היחסים בין המטפל לבין המטופל הינה אתר ההחלמה העיקרי של העולם הפנימי”.
ברוח דבריה וחשיבתה נתבונן על ההתפתחות הרגשית המוקדמת ועל כשליה, ונתמקד בנוכחותו ובהקשבתו של המטפל. ננסה להאיר את השיח בין המטפל למטופל ובין המטפל לבין עצמו באזורים נפשיים טרום מילוליים, אולי טרום התהוות.
נפגוש תיאורטיקנים שונים כמו: אלוורז, ביק, ויניקוט, טסטין, אוגדן, אנזייה, אייגן, קינן ואשל וננסה להכיר מרחבי שפה ודקדוק פנימי במפגש עם מטופלים מורכבים.

9 מפגשים בימי שלישי בשעות 17:30 – 19:00
תאריכים : 22.2.22,, 8.3.22, 22.3.22, 12.4.22, 26.4.22, 17.5.22, 31.5.22, 14.6.22, 8.6.22.
עד 7 משתתפים.
המפגשים יתקיימו ברח’ קק”ל 49 , קרית טבעון

להרשמה

 

כשהפרברסיה פוגשת את ההתמכרות – דרכים לריפוי עצמי – מר ירון קרסנטי

בסמינר נתבונן על הפנייה להתמכרות או להתנהגות פרוורטית כדרך לריפוי עצמי. ננסה לשרטט את ההבדל בין תלות לרגרסיה לבין התמכרות, ואת ההבדל בין התמסרות לכניעה וסטייה. המטופל המכור שבוי במעגל כפייתי של שימוש חוזר באובייקט, שבא בעיקר להקל על מצב רגשי כואב- ובכך לקיים תפקוד אמהי שאינו מסוגל לספק עבור עצמו. המטופל הפרוורטי מנסה לשלוט בחרדות פרידה מוקדמות מן האם, ולעקוף את האיסורים של השלב האדיפאלי דרך אירוטיזציה של מערכת יחסיו עם האובייקט.
אופיין המיני וההתמכרותי של פעילויות המטופל עשוי לבוא לידי ביטוי ביחסי העברה-העברה נגדית המתפתחים. המטפל הופך להיות אובייקט התמכרותי. במקרים אלו, חשוב לאפשר ליחסים בעלי גוון ההתמכרותי להתקיים ולא למהר לפרש את ההתמכרות כהגנה. זאת מתוך הבנה שההיצמדות הקונקרטית למטפל היא צעד התפתחותי ראשוני לקראת הפנמת המטפל כאובייקט מעברי. אולם ככל שדפוס הקשר מערב גם אופנים פרוורטיים, עלינו לסמן את חוסר הנכונות שלנו להשתתף ביחסים הסאדו-מזוכיסטיים. בבד בבד עלינו להבין כי היכולת של המטופל לעמוד מול הריק הפנימי, ולהפסיק עם הפעילות הממכרת והמרגשת, תלויה באמונה שמחוץ לשליטתו נמצא אובייקט להתקשרות לא פחות מזין וממלא.
הלמידה בסמינר תתקיים בעזרת חומרים תיאורטיים ודוגמאות מהשדה הקליני. נעסוק בהבחנה אך גם בחיבור שבין התנהגות פרוורטית להתמכרות. נתייחס לאופי היחסים הטיפוליים, לקושי לעמוד על גבולות הסטינג מול המטופל שתובענותו אינה יודעת גבול או מול מטופל שמבקש להפוך את הסדר הקיים ולחצות את גבולות הסטינג. לבסוף, נתייחס לחשיבות ההקשבה לרגשות ההעברה הנגדית שעולות במפגש עם מטופלים מורכבים אלו.

8 מפגשים בימי חמישי, אחת לשבועיים, בין השעות 15:30 – 17:00.
תאריכים: 7.10.21, 21.10.21, 4.11.21, 18.11.21, 2.12.21, 16.12.21, 30.12.21, 13.1.21
עד 7 משתתפים.
המפגשים יתקיימו בשמשית, רחוב המפלים 16

להרשמה

 

בין מסתור נפשי למרחב פוטנציאלי – גב’ אורלי ראובני

נצא מהמושג “מסתור נפשי” של סטיינר, המתאר מערך נפשי הגנתי אליו נסוג המטופל, ובו הוא מוצא מקלט מחרדה מאיימת וממפגש עם כאב נפשי. בחסות המסתור, גם הקשר עם המטפל משתבש ונחסם. הגמשת העמדה ההגנתית הנוקשה והמאובנת, כרוכה בהסכמתו של המטפל להכנס עם המטופל לעין הסערה, ולקחת חלק בדרמה המתהווה במארג יחסי ההעברה.
נמשיך ונחקור מצבים בהם התקשורת עם המטופל נחווית כחסומה או אניגמטית, מגלה ומכסה. נפנה את המבט אל סוגים שונים של מסתור נפשי, כמו דלוזיה, שקר, סוד, שפה סומטית, ושפה המתחפשת לאחרת. ננסה להבחין בין אזורי “מסתור”, המתאפיינים בנוקשות והעדר-תנועה, לבין אזורים של התהוות, התפתחות, ותנועה נפשית. נשאל איזו התייצבות נדרשת מהמטפל נוכח מפגש עם אזורי נפש אלה.
נקרא בכתביהם של סטיינר, וויניקוט, חאן, בולאס, מקדוגל, אייגן, ריס ואמיר, וכן סיפורים קצרים. נחפש כיצד באים החומרים לידי ביטוי בקליניקה, תוך הקשבה לסוגיות שיביאו המשתתפים.

תאריכים: ימי רביעי בין השעות 18-19:30
בתאריכים: 22.12.21, 5.1.22, 19.1, 2.2, 16.2, 2.3, 16.3, 30.3.
עד 8 משתתפים
המפגשים יתקיימו ברחוב האביב 16, עפולה.

להרשמה

 

עבודה טיפולית במצבים מנטליים ראשוניים – גב’ נורית שילה

הפסיכואנליזה המסורתית שמה לה למטרה לחשוף את העולם הלא מודע של המטופל ובכך לאפשר לו להסתגל טוב יותר למציאות חייו בהווה. מטרה זו מתבססת על יכולת המטופלים לתת משמעות להתנסויותיהם ולוקחת כמובן מאליו יכולות כגון סימבוליזציה, חלימה וחשיבה. הרחבת העבודה למגוון מטופלים והפרעות עמוקות חייבה הרחבה והתאמה של ההבנה והטכניקה הטיפולית ומעבר לעבודה אנליטית שמטרתה חיזוק או ייצור מבנים נפשיים חסרים או חלשים.
בסמינר נעסוק במהות העבודה הקלינית כאשר אנחנו פוגשים אזורי נפש פרימיטיביים פרה-וורבליים או כאלה שנפגעו כתוצאה מטראומה מאסיבית, אם כמאפיין מרכזי של האישיות או כאספקטים של העצמי שטרם עברו ייצוג. החורים הנפשיים הנוצרים מונעים מאיתנו שימוש בשפה ובפרשנויות באופנים המסורתיים המוכרים לנו.
בסמינר נבין יחד משמעות אזורים אלה, נדון בחוויות העברה והעברת הנגד הנוצרות ובהתמקמות הטיפולית שיכולה לסייע להבנייה משותפת של משמעות בנפש.
נקרא מבחר כותבים העוסקים בנושאים אלה (כגון גרין, קווינידוז, בוטלה ובוטלה ועוד) ונדון בדוגמאות קליניות שיביאו המשתתפים.

8 מפגשים בימי ד’, אחת לשבועיים בין השעות 20:30-22:00
תאריכים: 16.3, 30.3, 13.4, 27.4, 11.5, 25.5, 8.6, 22.6.
עד 7 משתתפים.
המפגשים יתקיימו ברחוב מורן 54, תמרת

להרשמה

 

יחסי הגומלין בין הלא מודע אישי והבין-אישי: מהפרט, לזוג, למשפחה לחברה ובחזרה – דגש על הלא מודע הישראלי – ד״ר חני מן – שלוי

יחסי הגומלין בין הרבדים הנסתרים של המציאות הנפשית האישית לבין המציאות החיצונית העסיקו את כל מגוון התיאוריות והגישות הפסיכואנליטיות.
פרויד עסק בזאת מתחילת ההמשגה הפסיכואנליטית, מלאני קליין ואחרים המשיכו לדון בסוגיה זו ולפתח הבנות תיאורטיות וקליניות מגוונות. כך התפתחו תיאוריות יחסי אובייקט וביניהם פרברן, ויניקוט, ביון, שארפ ואחרים.
תיאוריות פסיכואנליטיות עכשוויות כתיאוריות ה Link הדרום אמריקאיות, האיטלקיות והצרפתיות, רואות את הרבדים שאינם מודעים בנפש כבנויים ומשקפים תהליכים תוך-אישיים ובין-אישיים, במעגלים הולכים ומתרחבים בהווה ושיח עם העבר והעתיד. תהליכים המתרחשים תוך השפעה הדדית. בשנים האחרונות גוף יידע זה החל להיות מתורגם לאנגלית.
הקורס יפגיש את הלומדים עם ההתפתחות הפסיכואנליטית הזו במאה ה 21 ואופן התבטאותה בקליניקה. נתייחס בקורס לדוגמאות רלוונטיות, חלקן נוגעות להתמודדות במצבי משבר כמו מגפת הקורונה.

הקורס יתקיים בזום
3 מפגשים כפולים בימי ו’, בתאריכים: 4.2.22, 11.2.22, 18.2.22, בשעות: 09:00-13:00.
עד 20 משתתפים.

להרשמה

 

העברה וביטוייה בעבודה עם אזורי נפש פרימיטיביים – גב’ יעל קירש גולדשטאוב

מושג ההעברה עומד בבסיס העבודה הפסיכואנליטית. בראשית דרכו, ראה פרויד בהעברה כלי המשרת את התנגדות המטופל לגילוי החומר הלא מודע. עם התפתחות התיאוריה, ובעיקר דרך חשיבתם של קליין וממשיכיה, עיבוד יחסי ההעברה קיבל מקום קריטי בגילוי המשאלות והקונפליקטים הלא מודעים, בהבחנה בין עולם פנימי למציאות חיצונית, ובהבנת אופי החרדות, ההגנות ומערך יחסי האובייקט הפנימיים. התרחבות התיאוריה הפסיכואנליטית לעבודה עם אזורי נפש פרימיטיביים שנמצאים ‘מעבר לספקטרום’ של התקשורת המילולית, דרשה שינויים בטכניקה כמו גם חשיבה מחודשת על יחסי ההעברה. בקורס אני מבקשת לעקוב אחר התפתחות המושג, החל מגילויו על ידי פרויד ועד לתפיסתו כמושג מרכזי המהווה יסוד של כל קשר אנושי. נתמקד בתרומתם הייחודית של ביון וויניקוט, דרך התבוננות על מושגים כמו הזדהות השלכתית ורגרסיה בטיפול, והבנת הקשר שלהם לאופי יחסי ההעברה. הלמידה תלווה בדוגמאות קליניות, תוך התייחסות לנקודות המבט התאורטיות השונות.

הקורס יתקיים בזום.
8 מפגשים, בימי רביעי, פעם בשבועיים, בתאריכים: 27.10.21, 10.11.21, 24.11.21, 8.12.21, 22.12.21, 5.1.22, 19.1.22, 2.2.22, בשעות: 20:15-21:45.
עד 10 משתתפים.

להרשמה

 

“אהבה בפסיכואנליזה היא העברה” (פרויד)- גב’ אילנה גולדשמידט היימן

פרויד מיקם את ההעברה כהתרחשות המרכזית בפסיכואנליזה: “אין אנליזה ללא העברה”. בהעברה הופך האנליטיקאי לאובייקט התשוקה של האנליזנט. פרויד הוסיף שכאשר האסוציאציות החופשיות נעצרות, אפשר להניח שהמטופל עסוק במחשבותיו באנליטיקאי. ההעברה אם כך הכרחית, אך במקביל מהווה את ההתנגדות החזקה ביותר לאנליזה.
לאקאן ייחס אף הוא חשיבות גדולה להעברה. מבחינתו העברה היא ייחוס של ידע לאחר (לאנליטיקאי); המטופל מניח שהאנליטיקאי יודע את הלא מודע שלו בעוד לו עצמו אין גישה לידע זה. אשליה זו מניעה את ההעברה. במובן זה, ההעברה מגלמת בתוכה מעין תרמית, יש בה הולכת שולל…
בין אהבה, התנגדות, הולכת שולל ויחוס ידע לאחר, כיצד אם כן יש לנהל את ההעברה באנליזה?
בסמינר ננסה לחקור שאלה זו, בדגש על עבודתם של פרויד ולאקאן. הדיון ישען על עבודתם הקלינית של המשתתפים, לצד חומר קריאה.

הקורס יתקיים בזום
8 מפגשים, בימי ד’ החל מה-10.11.21 , בשעות 16:45- 18:15
עד 14 משתתפים.

להרשמה

 

חנות – הרשמה לכל הקורסים

חזרה לדף הבית של “התקרבות