קורסים באזור המרכז


שכ”ל עבור קורס בן עד 10 מפגשים כולל הוא 500 ש”ח, ועבור קורס בן עד 12 מפגשים כולל הוא 600 ש”ח, בתשלום מראש (בכרטיס אשראי או בחשבון paypal, באמצעות מחשב ולא טלפון)

רכזת – גב’ אורלי חסון – כץ

 

הלא מודע בקליניקה שלנו, מועד סתיו – מר דני איגר

ייחודה של הפסיכותרפיה האנליטית הוא בהתמקדותה בלא-מודע. אולם אם הלא-מודע כשמו כן הוא – לא יודעים אותו – כיצד אפשר בכל זאת לדעת ולהבין אותו? באילו אופנים הלא מודע “מדבר” וכיצד המטפל האנליטי מקשיב לו בשעה הטיפולית? כיצד תוכל הקשבה כזאת להנחות אותנו כאשר נרצה להחזיר משהו למטופל בצורת פירוש? על שאלות אלה ננסה לענות בעזרת כיווני מחשבה ועבודה אנליטיים, ונעזר בכתיבתם של פרויד, אייזקס, קלאובר, ביון וויניקוט.

הקורס יתקיים בבית החברה הפסיכואנליטית, רח’ קרליבך 23, תל אביב.
9 מפגשים בימי ב’, החל מה- 19.10.20 ועד ל- 7.12.20, בשעות 12:00-13:30.
עד 12 משתתפים.

להרשמה

 

הלא מודע בקליניקה שלנו, מועד אביב – מר דני איגר

ייחודה של הפסיכותרפיה האנליטית הוא בהתמקדותה בלא-מודע. אולם אם הלא-מודע כשמו כן הוא – לא יודעים אותו – כיצד אפשר בכל זאת לדעת ולהבין אותו? באילו אופנים הלא מודע “מדבר” וכיצד המטפל האנליטי מקשיב לו בשעה הטיפולית? כיצד תוכל הקשבה כזאת להנחות אותנו כאשר נרצה להחזיר משהו למטופל בצורת פירוש? על שאלות אלה ננסה לענות בעזרת כיווני מחשבה ועבודה אנליטיים, ונעזר בכתיבתם של פרויד, אייזקס, קלאובר, ביון וויניקוט.

הקורס יתקיים בבית החברה הפסיכואנליטית, רח’ קרליבך 23, תל אביב.
9 מפגשים בימי ב’, החל מה- 8.3.21 ועד ל-10.5.21, למעט 29.3.21 (חוה”מ פסח), בשעות 12:00-13:30.
עד 12 משתתפים.
יתקיים בזום

להרשמה

 

התפתחות רגשית מוקדמת על פי ויניקוט- גב’ יהודית אילתי.

נעסוק בהשפעות ההתפתחות המוקדמת על תהליכי הצמיחה של האדם, עליהם כתב דונלד ויניקוט. נדבר על יחסי התינוק עם אימו, כפי שבאים לביטוי בסיטואציה הטיפולית. נרחיב על תופעת המעבר, מה מאפשר לתינוק תחושת חיוניות וממשות, וכיצד הדבר מתבטא במשחק, בעבודה עם ילדים ועם מבוגרים. נקרא מתוך הספר “הילדה פיגי ” ( The Piggle) כיצד טיפל ויניקוט בפעוטה בת שנתיים וחצי.
בהמשך נפרט אודות ההקשבה לדרך בה המטופל מתקשר עמנו, מתי מבקש שנמתין ומתי מבקש להימצא. לבסוף נדון בפחדים של מטופל מהתפרקות, וכיצד להקשיב לתחושותיו כדרך בה מסמן מקומות בהם אין לו אפשרות לחוות אירועים בעברו.

הקורס יתקיים בבית החברה הפסיכואנליטית, רח’ קרליבך 23, תל אביב.
8 מפגשים בימי ו’ בשעות 16:00- 14:30, החל מה- 16.10.20.
עד 10 משתתפים.

להרשמה

 

סמינר קריאה במאמר: “אבל ומלנכוליה” – מר מיכאל בניטה

נקרא יחד קריאה צמודה לטקסט, את המאמר המכונן משנת 1915/1917, הכתוב כחידה.
במהלך המפגשים, ננסה להתקרב למקור ולאופן בו פרויד מבקש לפענח את שאלת המלנכוליה, אותה הוא מבחין מאבל תקין, החל מאובדן האובייקט, דרך התייחסות לתהליכים נפשיים לא-מודעים של הזדהות, אמביוולנציה, פיצול ונסיגת הליבידו אל האני.

הקורס יתקיים ברח’ מרים החשמונאית 30 תל אביב.
6 מפגשים בימי א’, פעם בשבועיים בשעות 20:00-21:30, החל מה- 25.10.20.
עד 5 משתתפים.

להרשמה

 

מסע פסיכואנליטי אל עבר המיניות והעונג – אז והיום- גב’ דורית ברנע וגב’ דורית פוגרונד-חי

חלפו 115 שנים מאז טלטל זיגמונד פרויד את העולם במאמרו הקנוני ומעורר המחלוקות: “שלוש מסות על התיאוריה המינית”. זוהי יצירה ששינתה את הבנת האנושות את מיניות האדם. מאז, הזירה הפסיכואנליטית התיאורטית והקלינית עשתה כברת דרך ניכרת.
אנו נולדים עם דחף מיני הנובע מתוכנו ומכוון אובייקט ובו בזמן אנו מתמודדים עם משהו נוסף בתוכנו, פראיות מינית פולימורפית המחפשת סיפוק לא אישי. נחשוב יחד על המתח בין הדחף לבין חיפוש יחסים.
במהלך הקורס נקרא יחד מאמרים קלאסיים ועכשוויים ונתבונן במופעי המיניות הנגלים לעינינו דרך וינייטות מהקליניקות שלנו.

הקורס יתקיים ברח’ נצח ישראל 3, דירה 6, תל-אביב.
10 מפגשים בימי ה’, פעם בשבועיים, בשעות 18:00-19:30 החל מה- 5.11.2020.
עד 12 משתתפים.

להרשמה

 

בין הכורסא לסף הדלת- גב’ צילי גרנק וגב’ דורית פוגרונד חי

הקורס יעסוק בקומוניקציה של המטופל ברגעים בהם הוא עושה את דרכו מהכורסא/ספה לסף הדלת. ברגעי מעבר אלה המטפל מוצא עצמו בהתלבטות כיצד להגיב. נתייחס לסוגיה זו ולאפשרויות העומדות בפנינו דרך שימוש בווינייטות מהקליניקה שלנו. נביט יחד ונחשוב על ההתרחשות דרך מושגים כמו: סטינג, גבולות, acting out וכד’ כדי להעמיק את ההבנה של התהליכים הלא מודעים ולחשוב על ההתערבות במצבים אלה.

הקורס יתקיים ברח’ נצח ישראל 3 דירה 6, תל-אביב.
10 מפגשים בימי ה’, פעם בשבועיים בשעות 18:00-19:30, החל מה- 12.11.2020.
עד 12 משתתפים.

להרשמה

 

ויניקוט האיש והתאוריה: מבראשית – ד״ר גרסטנהבר נורית

נקרא במאמריו התאורטיים של ויניקוט על שימוש באובייקט, פחד מהתמוטטות ,התפקוד המנטאלי ויחסו לפסיכה-סומה, ובמאמריהם הקליניים של הארי גנטריפ “ניסיוני באנליזה אצל פרברן וויניקוט”, ו”חרדות פסיכוטיות והכלה” של מרגרט ליטל. בסביבה ‘טובה דיה’ נשתדל ליצור מרחב שבתוכו נוכל ללמוד, לשחק, לחפש, לגלות, למצוא ולהמציא ולהשתמש בויניקוט ובתורתו. נלמד דרך החוויה הסובייקטיבית-אובייקטיבית של כל אחד מהמשתתפים, כשהרצף הקבוע של הפגישות יאפשר הדדיות ולמידת חלק מהתיאוריה, מהעמדה ומהטכניקה הטיפולית של ויניקוט. במקביל, ניגע גם במגבלותיה של התאוריה, זמנה, והאפשרות לההבנתה, ונכיר את מה שלא ניתן לדעת בשלמותו או כלל לא.

הקורס יתקיים בבית החברה הפסיכואנליטית, רח’ קרליבך 23, תל אביב.
9 מפגשים בימי א’ בשעות 18:00-19:30, החל מה-3.1.21, ועד ה- 28.2.21.
עד 12 משתתפים.

להרשמה

 

היבטים קליניים של רגרסיה – גב’ סופי דביר

“מקובל לחשוב שיש מידה של סכנה ברגרסיה של מטופל במהלך פסיכואנליזה. הסכנה אינה ברגרסיה אלא באי נכונותו של האנליטיקאי לפגוש ברגרסיה ובתלות שהיא חלק ממנה” (וויניקוט 1954) .
במהלך הקורס נתעמק בהבנת משמעות הרגרסיה בעבודה הקלינית, בחשיבות קיומה, ובאופן בו עובדים עם מצב מורכב זה, המכיל בתוכו חזרה אל מצבי הכשל הראשוני, הייסורים, הכאב והפחד. במקביל, זוהי גם אפשרות לתיקון הכשל, ולהתפתחות וצמיחה נפשית אמיתית ומחודשת. לצד העמקה בכתביו של וויניקוט, הקורס יתבסס גם על קריאה בכתביהם של פרנצי, חאן, באלינט, אוגדן, אייגן, בולאס, אשל ועוד, המרחיבים בסוגיית הרגרסיה ובאופן ביטוייה בעבודתם.

הקורס יתקיים ברח’ הגפן 10 קריית אונו.
10 מפגשים בימי ו’ בשעות 08:30-10:00 (למעט שני מפגשים אחרונים אשר יהיו כפולים,בשעות 08:30-11:30), החל מה-  16.10.20 ועד ל- 4.12.20
עד 12 משתתפים.

להרשמה

 

הבנת החלום ועבודה עם חלומות- ד”ר הילה דגני

הקורס יעסוק בגישות פסיכואנליטיות להבנת החלום ויעקב אחר שינויים בתפיסת החלום מאז “פירוש החלום” של פרויד (1900). נתמקד בהבנת החלום על פי גישות תיאורטיות שונות, ובאופן בו ניתן לעבוד עם חלומות של מטופלים כדי להעמיק את הבנת עולמם הפנימי ולאפשר תנועה נפשית. נלמד להסתכל על כל פגישה אנליטית כעל חלום שבו יש תוכן גלוי וסמוי, אסוציאציות חופשיות, משאלות ופנטזיות לא מודעות, מטפורות, ותיאטרון של הדמויות הפנימיות בנפש המטופל. נקדיש קריאה ומחשבה גם לחלימת המטפל בזמן הפגישה (reverie) ולחלומות של מטפלים על מטופלים. נבחן כיצד ניתן להשתמש בחלומות אלו כדי להעמיק את התהליך הטיפולי, להבין את המטופל ,כמו גם אזורים חסומים אצל המטפל. במהלך הקורס נקרא מכתביהם של פרויד, חאן, אורנשטיין, סגל, אוגדן, מלצר ועוד. נעזר בדוגמאות מעבודתם הטיפולית של משתתפי הקורס.

הקורס יתקיים ברחוב אחד העם 140, תל אביב.
8 מפגשים בימי ג’ בשעות 18:00-19:30. החל מה- 5.1.2021.
עד 8 משתתפים.

להרשמה

 

החשיבה ההתייחסותית של ג’ודי דייוויס – גב’ תמי דרור-שיבר

ג’ודי דייוויס היא אחת הדמויות המרכזיות והמעניינות הפועלות בגישה ההתייחסותית כיום.
בכתיבתה היא משלבת בין החשיבה של יחסי אובייקט והשפה הקלייניאנית לבין העמדה ההתייחסותית, ומציעה שילוב שהינו אחד המשמעותיים והחדשניים בחשיבה הפסיכואנליטית העדכנית.
בעוד אנו רגילים לדון באובייקטים הרעים של המטופל, בהגנותיו, בדרמה האדיפלית שלו ועוד, דייוויס דנה גם באלה של המטפלת. היא מישירה אליהם מבט באופן אמיץ ולא הגנתי ומתבוננת בדרך בה ההעברה וההעברה-הנגדית נשזרות זו בזו באינטראקציה ובשדה המשותף.
בקורס נקרא במאמריה ונכיר את חשיבתה הקלינית והתאורטית. נעמיק בהבנת ההתבוננות שלה במושגים כגון: דיסוציאציה, ריבוי מצבי-עצמי, ההורה הפוסט-אדיפלי, אנאקטמנט, המארג של העברה והעברה-נגדית, פיצולים בארגוני עצמי-אחר, ועוד. הלמידה תלווה בהתבוננות בדוגמאות שיביאו המשתתפים מעבודתם.
הקורס מיועד לבעלי היכרות מוקדמת עם הגישה ההתייחסותית .

הקורס יתקיים בבית החברה הפסיכואנליטית, רח’ קרליבך 23, תל אביב.
12 מפגשים  בימי ב’ בשעות 18:00-19:30 החל מה- 26.4.2021, למעט חג השבועות (17.5.2021).
עד 10 משתתפים.
יתקיים בזום

להרשמה

 

“(לא) דיברנו עוד על אהבה ו(לא) ירדנו אל סופה”: על אהבה בחשיבה הקלייניאנית – גב’ יפעת זיבר

מלאני קליין עסקה כל חייה בשאלה כיצד ניתן לגלות, לאפשר ולשמור על הטוב ועל האהבה. היא חתרה בחשיבתה ובעבודתה הקלינית לאהבת האמת ולאהבת האחר, תוך עיסוק מתמיד בכוחות הנפש המסתירים את האהבה, מתקיפים אותה ומחבלים ביכולתה להתממש. האהבה הקלייניאנית היא ההתכוונות ללמוד מתוך חמלה, חסד ואחריות, על העולם הפנימי של היחיד ושל האחר. בקורס נלמד על הגורמים המפריעים לאדם לחוש אהבה, חיוניות, משמעות ויצירה ונתייחס לאופנים בהם אזורי נפש אלו יכולים להתהוות, להתגלות ולהשתקם. נעסוק במושגים: חרדה, פנטזיה לא מודעת, אובייקטים מופנמים, עמדות נפשיות, הזדהות השלכתית, העברה, פירוש ותיקון. נקרא מכתבי קליין וממשיכיה, ונתייחס לכל אורך הדרך לחיבור שבין הקליניקה לתאוריה באמצעות וינייטות של המשתתפים.

הקורס יתקיים ברח’ רותם 9, מתן (דרום השרון).
8 מפגשים בימי ג’ בשעות 10:00-11:30, החל מה-20.10.20.
עד 8 משתתפים.

להרשמה

 

התחלות וסופים – גב’ רות זכרין

בקורס זה נחקור את משמעותם של התחלות וסיומי טיפול. נפרוש יריעה תאורטית רחבה המתבוננת ובודקת מושגים אלו, החל מפרויד, דרך פרנצי, ועד לכותבים עכשוויים המרחיבים ומפתחים נושא זה.
מוקד הקורס יהיה קליני, ואנו נעמיק במושגים אלו דרך התמקדות בחומרים קליניים ובדוגמאות אישיות של המשתתפים.

הקורס יתקיים ברח’ ויצמן 103 תל אביב.
8 מפגשים, בימי ו’ בשעות 11:30-13:00, החל מה- 23.10.20.
עד 10 משתתפים.

להרשמה

 

מעטפת העור; קו התפר בין גוף לנפש – גב’ אורלי חסון-כץ

בקורס נעסוק בעור כאמצעי תקשורת בין האם לתינוקה בחודשי החיים הראשונים, ובתרומתו, כייצוג נפשי, להתפתחות תחושת מרחב פנימי ולביסוס גבולות בין פנים לחוץ.
פגיעה בהתפתחות התקינה של העור כייצוג של מיכל נפשי קשורה לנפרדות טראומטית ומלווה בדימויים ותחושות פנימיות של עור קרוע, דולף ומחורר. זוהי “שפת העור” המוצאת את ביטויה בסימפטומים שונים הנותנים אותותיהם על העור, והופכים אותו למעין קנבס עליו נרשמים משקעי הנפש וצלקותיה. דרך דוגמאות מתצפית בתינוקות ודוגמאות קליניות הנוגעות לטיפול בילדים ובמבוגרים נתחקה אחר האופן בו מעטפת העור הופכת ממעטפת רווחה למעטפת סבל, ואחר הדרכים בהן ניתן לאחות ולשקם מעטפת זו בחדר הטיפולים.
נעמיק ונרחיב את ההיכרות עם המושגים העור הראשוני והמשני (אסתר ביק), ה’אני-עור’ (אנזייה), דינמיקה פסיכוסומטית הנוגעת לקשיי נפרדות והיאחזות באשליה של עור משותף עם האם, והמעטפות החושיות הנמצאות על קו התפר גוף-נפש. בהקשר זה נתייחס למעבר ההתפתחותי מהמעטפת המישושית למעטפת החזותית כהכרחי לביסוס מערכת ייצוג ומנטליזציה, ונתמקד בשתי מעטפות דומיננטיות נוספות; מעטפת הצליל ומעטפת הריח, משמעותן ההתפתחותית והאופן בו הן מקבלות ביטוי בחדר הטיפולים.
התאורטיקנים בהם נתמקד יהיו ביק, מלצר, טסטין, גדיני, אנזייה, סימינגטון, מקדוגל, מאיילו ועוד. ההתייחסות לחומרים התיאורטיים והקליניים תלווה בדוגמאות מתחום הקולנוע והאומנות הפלסטית.

הקורס יתקיים בבית החברה הפסיכואנליטית, רח’ קרליבך 23, תל אביב.
10 מפגשים בימי ד’ בשעות 10:00-11:30, החל מה- 21.10.20 ועד ה- 30.12.20, (למעט חנוכה 16.12.20).
עד 12 משתתפים.

להרשמה

 

קריאה בכתבי ויניקוט: התפתחות רגשית פרימיטיבית – גב’ ידידה טורקניץ’

“ישנם פרקי זמן ארוכים בחייו של תינוק נורמלי, שבהם לא אכפת לו שהוא עשוי חלקיקי חלקיקים או שהוא ישות אחת שלמה או אם הוא חי בפניה של אימו או בגופו שלו, ובלבד שמפעם לפעם חלקיו מתחברים והוא מרגיש משהו”. (עצמי אמיתי עצמי כוזב, ע”מ 54, תרגום: אורה זילברשטיין).
נקרא את המאמר “התפתחות רגשית פרימיטיבית” מ-1945, מכתביו המוקדמים של ויניקוט, בו ניתן למצוא זרעים לרעיונות רבים שהמשיך לפתח במשך חייו. נעסוק בממד החוויתי של החיים המוקדמים של התינוק, כפי שויניקוט מתאר באופן בהיר ופיוטי ונתייחס למשמעותם ביחס לסביבה שבה הוא חי. נעסוק במושגים שויניקוט מציג במאמר, בין היתר, אינטגרציה, פרסונלזציה, ריאליזציה, דיסוציאציה ועוד. נקרא קטעים ממאמרים מאוחרים יותר שבהם נמצא פיתוח של הרעיונות שהניח במאמר זה, ונרחיב באמצעות כותבים בני זמננו: אוגדן, בולאס, אברם ואחרים ונדגים באמצעות וינייטות קליניות.

הקורס יתקיים בבית החברה הפסיכואנליטית, רח’ קרליבך 23, תל אביב.
8 מפגשים בימי ב’, בשעות 14:00 עד 15:30 מה- 30.11.20 עד ה- 25.1.21 (לא כולל חנוכה, 14.12.20).
עד 8 משתתפים.

להרשמה

 

קריאה בכתבי ביון: המיסטיקאי והקבוצה – גב’ ידידה טורקניץ’

“נהוג לומר כי הגאונות דומה לטירוף. נכון יותר לומר שצריך להיות גאון כדי לנווט את המנגנונים הפסיכוטיים באופן שיתאים לעידוד צמיחה או לעידוד חיים (שהם שם נרדף לצמיחה)”. (קשב ופרשנות, ע”מ 94, תרגום: אמיר עצמון).
נקרא יחד, קריאה איטית ומעמיקה, ב”מיסטיקאי והקבוצה” (המיסטיקאי הוא תיאור שאינו מתייחס רק לאדם בעל יכולות מיסטיות, אלא משמש כמטאפורה לרעיון חדש, שמפר את שיווי המשקל הנפשי, בקבוצה או בנפש). המאמר עוסק, בין היתר, בשאלה מהי פסיכואנליזה, מה נדרש מאלו העוסקים בה ומציע זוויות מרתקות לדיון. נעסוק, בין היתר, בשאלה, איך כל אחד מאיתנו מבין מהו טיפול פסיכואנליטי, לאור המושגים העולים ממאמר זה.
אף שהמאמר שייך לתקופה המאוחרת בחשיבתו של ביון, הוא משמש ציר חשוב בהבנת רציפות התיאוריה שלו. נצא ממנו אחורה בזמן לעבודתו המוקדמת על קבוצות, נתייחס למושגים כגון החלק הפסיכוטי והחלק הלא פסיכוטי באישיות, מיכל ומוכל. נעסוק במושגים מאוחרים כגון “ללא זיכרון ותשוקה”, נרחיב ונבאר את הנקרא בעזרת דוגמאות מהקליניקה וקריאה בכתבים נוספים של ביון וכן של ממשיכיו כגון גרוטסטין, וורמוט, פרו ואחרים. מומלצת הכרות מוקדמת עם כתבי ביון.

הקורס יתקיים בבית החברה הפסיכואנליטית, רח’ קרליבך 23, תל אביב.
10 מפגשים בימי ו’ בשעות 08:30-10:00, מה- 30.10.20 ועד ל- 1.1.21 (למעט חנוכה 11.12.20).
עד 9 משתתפים.

להרשמה

 

ביון וממשיכיו – על הרצפטיביות של המטפל והעמקת הטיפול – גב’ מיכל טלבי-אברבנאל

התיאוריה של ביון יצרה שינויים והתפתחות בחשיבה הפסיכואנליטית, אשר מאפשרים לנו להעמיק ברבדים השונים של ה’כאן ועכשיו’ בשדה הטיפולי, ולהיות במגע עם אזורים ארכאיים בנפש, שנותרו ללא אפשרות לייצוג מנטאלי. בקורס נתמקד בתהליכים אלה, כפי שהם נדונים על ידי ביון וממשיכיו. כמו כן, נבחן את הקשיים בהם נתקל המטפל, הנדרש להתמודד עם הכאב הנפשי העולה מנשיאת החוויות הקשות של המטופל ומהיפתחות והתחברות לחוויות מקבילות בעולמו שלו. נחקור את האופנים בהם אנו יכולים “לתת מבט שני” ולהיעזר ב”סימנים” הקיימים בשדה הטיפולי על מנת להגדיל את הרצפטיביות שלנו ולאפשר התרת תקיעויות והעמקת הטיפול. נדון ברעיונות של ביון, גרוטשטיין, אוגדן, ג’ודית מיטרני, אנטונינו פרו, אבנר ברגשטיין ואחרים ונעבד רעיונות אלה דרך דוגמאות קליניות מהספרות ומהעבודה הקלינית של המרצה ושל התלמידים.

הקורס יתקיים ברח’ הר כנען 10, כפר-סבא.
9 מפגשים בימי א’, החל מה – 1.11.20 בשעות 20:00-21:30, בתאריכים: 1.11.20, 15.11.20, 29.11.20, 20.12.20, 3.1.2021, 17.1.21, 31.1.21, 7.2.21, 21.2.21.
עד 10 משתתפים.

להרשמה

 

דחף המוות וכאב נפשי – גב’ אורה יושפה-מנדלבוים

מה דחף את פרויד לחשוב על דחף המוות? במפגשים נתחקה אחר אי הנחת והמקורות שהולידו את המחשבה על דחף המוות. נתוודע לכמה תצורות קליניות המייצגות את הופעתו “הרועשת והשקטה” בקליניקה (תגובה תרפויטית שלילית, החזרה הכפייתית, המזוכיזם והסופר אגו של המלנכולי). בהקשר זה נעקוב, דרך כתיבתם של פרויד, קליין, וממשיכיה, אחר התפתחות ההבנה והשימוש שנעשה בתאוריה הדואלית של הדחפים (דחף המוות ודחף החיים).
בקורס נתעכב על נקודת המפגש הקריטית שבין הכאב הנפשי ודחף המוות, ונחשוב על האופן בו מפגש זה מאיים לחסום, למנוע ולעכב התפתחות נפשית. דרך מאמרים שונים ודוגמאות קליניות של המשתתפים, נתבונן על מצבים אלו, המצויים בעבודה הקלינית היום יומית ויוצרים אתגרים מורכבים ביותר.

הקורס יתקיים ברח’ נופך 3, הוד השרון (החניה על רחוב יהלום).
10 מפגשים בימי א’ בשעות 20:00-21:30, החל מה-18.10.20 ועד ל- 20.12.20.
עד 8 משתתפים.

להרשמה

 

 

הפנטסיה הלא מודעת, מופעיה ואופן העבודה איתה בשעה הטיפולית – גב’ ריבה לוי-פרס

מושג הפנטזיה הלא מודעת עבר שינויים מאז נוסח ע”י פרויד כפנטזיה (Fantasy) – חלום בהקיץ בדבר מילוי משאלה דחפית לא מודעת ולא ממומשת, ועד לניסוחו כפנטסיה לא מודעת (Phantasy), אשר בחשיבה הקלייניאנית הינה המייצג הנפשי של הדחף ושל החוויה. הפנטסיה של קליין, שזכתה באיות שונה כדי לסמן את היותה לא מודעת (Ph במקוםF ושבתרגומים לעברית סומנה בס’ במקום בז’), הינה המקבילה המנטלית של התוכן הראשוני של תהליכים מנטליים לא מודעים אשר הופיעו כצורה המוקדמת ביותר של מחשבה ינקותית, ומוסיפה ללוות אותנו לאורך כל חיינו. בקורס נעמוד על מרכזיותו של מושג “הפנטסיה” וגילויו לאור האנליזות שערכה קליין בילדים קטנים, בהן גילתה את התינוק שבילד, בדיוק כמו שפרויד לפניה גילה את הילד שבמבוגר. נקרא ממאמרה המכונן של סוזן אייזקס ומכותבים מאוחרים יותר: חנה סגל, בטי ג’וזף, אליזבט בוט ספיליוס ועוד. נתחקה אחר עקבותיה של הפנטסיה הלא מודעת בתסריט עולמו הפנימי הסבוך של המטופל בחייו, ונלמד כיצד לגלותה בשעות הטיפוליות. ננסה ללכוד את מופעיה השונים של הפנטסיה ביחסי ההעברה וההעברה הנגדית בתוך הקשר הטיפולי, נקשיב למה שהיא מספרת לנו על החרדות, יחסי האובייקט, ההגנות, העמדות (הסכיזופרנואידית והדפרסיבית) והמערך האדיפלי בנפש. נתבונן ביחד במופעיה ובאופן העבודה האפשרי עמה דרך דוגמאות קליניות שיובאו לשעורים. במהלך הקורס ישולבו קטעים מסרטים ויצירות תרבות.

הקורס יתקיים ברחוב אלון 7ב’ נס ציונה.
7 מפגשים בימי ב’ אחת לשבועיים, בשעות 19:30-21:00, בתאריכים 5.4.21 19.4.21, 3.5.21, 10.5.21 (במקום 17.5-שבועות), 24.5.21, 7.6.21, 21.6.21.
עד 7 משתתפים.
יתקיים בזום

להרשמה

 

הכרות עם חשיבתו של ביון – חיבורים בין תיאוריה וקליניקה – גב’ יעל מגל.

מטרת הקורס היא לאפשר הכרות קרובה עם מושגים חשובים בהתפתחות החשיבה של ביון, תוך כדי חיבורם אל הקליניקה והמעשה הטיפולי. במפגשים נקרא יחד, קריאה קרובת טקסט, בשניים ממאמריו המכוננים: ‘על היהירות’ (1957), ו’התקפות על חיבורים’ (1959). נקשיב לחוויה הרגשית המתעוררת בקבוצה וניעזר בהתבוננות בחומר קליני שיוצג על ידי המשתתפים בכדי להכיר מקרוב את תרומתם לקליניקה של המושגים: הזדהות השלכתית כתקשורת, אובייקט חוסם, פונקציית אלפא, מיכל-מוכל ועוד.

הקורס יתקיים בבית החברה הפסיכואנליטית, רח’ קרליבך 23, תל אביב.
9 מפגשים בימי ד’, פעם בשבועיים, בשעות 20:00-21:30, בתאריכים: 23.6.21, 9.6.21, 26.5.21, 12.5.21, 28.4.21, 7.4.21, 24.3.21., 10.3.21, 24.2.21.
עד 10 משתתפים.

להרשמה

 

יחסי הגומלין בין הלא מודע אישי והבין-אישי: מהפרט, לזוג, למשפחה לחברה ובחזרה – ד״ר חני מן – שלוי

תיאוריות פסיכואנליטיות עכשוויות כתיאוריות ה Link הדרום אמריקאיות, האיטלקיות והצרפתיות, רואות את הרבדים שאינם מודעים בנפש כבנויים ומשקפים תהליכים תוך-אישיים ובין-אישיים, המתרחשים תוך השפעה הדדית, במעגלים הולכים ומתרחבים בהווה, ובשיח עם העבר והעתיד.
תיאוריות ה Link בנויות על תיאוריות יחסי אובייקט כפרברן, ויניקוט, ביון, שארפ, כמו גם על הבנת תהליכי פיצול והזדהות השלכתית תוך התבססות על קליין. בשנים האחרונות גוף ידע זה החל להיות מתורגם לאנגלית.
הקורס יפגיש את הלומדים עם ההתפתחות הפסיכואנליטית הזו במאה ה 21 ואופן התבטאותה בקליניקה.
נתייחס בקורס לדוגמאות רלוונטיות ובתוכן אף להתמודדות עם מצבי משבר כמו מגפת הקורונה.

הקורס יתקיים בבית החברה הפסיכואנליטית, רח’ קרליבך 23, תל אביב.
4 מפגשים כפולים בימי ו’ בשעות 10:00-13:00, בתאריכים 9.4.21, 16.4.21, 23.4.21, 30.4.21.
עד 12 משתתפים.

להרשמה

 

המחשבה הוויניקוטיאנית- פוטנציאל היות האדם “הוא עצמו” – ד”ר רונה מרמלשטיין

בקורס נחזור לסביבה הפסיכואנליטית שבתוכה צמחה והתהוותה המחשבה הוויניקוטיאנית, כדי לנסות לחקור ולהבין מה היא חידשה ופיתחה. נשים דגש על חשיבותה הקריטית של הסביבה בתחילת החיים, כמאפשרת או לא מאפשרת לעצמי להתפתח ולהיפרשׂ בדרכו. ניגע בהשלכות הקליניות של תפיסה זו, באופן בו מרחב טיפולי מותאם מאפשר ומסייע לעצמי להיפרשׂ בדרכו, וכיצד הוא יכול ללוות את המטופל בחזרה אל פוטנציאל היות הוא עצמו, גם בהפרעות התפתחותיות מוקדמות וקשות.
נרחיב ונתמקד במושגים רלוונטיים כמו; עצמי אמיתי ועצמי מזויף, פחד מהתמוטטות, מושקעות אימהית ראשונית, מרחב הביניים ורגרסיה. הלמידה תורכב מקריאה בחומרים מתורגמים של ויניקוט, ובהעמקה בדוגמאות קליניות שנביא כולנו.

הקורס יתקיים בבית החברה הפסיכואנליטית, רח’ קרליבך 23, תל אביב.
12 מפגשים בימי ג’ בשעות 10:00-11:30, החל מ- 20.10.20, למעט ה- 15.12.20 (חנוכה), ועד ל-12.1.2021.
עד 10 משתתפים.

להרשמה

 

חלומות בטיפול פסיכואנליטי – תיאוריה וטכניקה – ד”ר קובי סגל

בטיפול הפסיכואנליטי החלום הוא אחד הכלים מרכזיים לעבודה עם הלא מודע ועם העולם הסובייקטיבי של המטופל. החלום הוא אחד מחמשת המרכיבים הבסיסיים של הטיפול הפסיכואנליטי: סטינג והחזקה, אסוציאציות חופשיות, העברה והעברה נגדית, חלומות ופירושים. נתאר את העבודה המשולבת מול הקונפליקט בין טכניקות מרכזיות אלה בפסיכואנליזה.
מטופלים מגיל ילדות מוקדמת ועד מבוגרים מביאים חלומות לתוך הפגישה הטיפולית בדרכים מגוונות, וישנן דרכים שונות לעבוד איתם ולנתחם. למרות מרכזיות החלום בתיאוריה ובטכניקה הפסיכואנליטית מטפלים רבים נמנעים מעבודה עם חלומות. נקרא ונדבר על התנגדות המטפל והמטופל לניתוח חלומות, על שכחת חלומות וזכירה שלהם, ועל הקשר בין חלומות לזיכרונות.
בקורס נקרא חלקים ממאמרים וספרים שנכתבו בעבר ובהווה על עבודה עם חלומות בגישה הדינמית. במבוגרים נלמד כמה גישות לחלום, אשר כפי שמתאר פרו (2011 ) ניתן לראותן “כשלבים בסולם” המאפשר העמקה בהבנת הלא מודע והעולם הפנימי. נלמד את גישתם התיאורטית והטכנית של פרויד, יונג, ממשיכי קליין וממשיכי ביון. לגבי חלומות של ילדים, נלמד על סוגי חלומות שילדים מביאים, ההבדל בין חלום למשחק בטיפול בילד ודרכים לעבוד עם ילדים על חלומותיהם. נקרא מאמרים על הקשיים מול היכולת לעבוד עם חלומות בטיפול בילד ובמתבגר.

הקורס יתקיים בסמטת הבאר 3, רמת גן.
10 מפגשים בימי ה’ בשעות 10:00-11:30, החל מ- 22.10.20 ועד ל- 7.1.21 (למעט חנוכה, ה-17.12.21).
עד 10 משתתפים.

להרשמה

 

מצבים מנטליים ראשוניים – גב’ מיכל עוזיאלי 

בסמינר נדון במצבים נפשיים קדומים, אשר לא עברו מנטליזציה בקשר אם תינוק ולא זכו ל ייצוג ב mind של התינוק. נחקור חוויות של מוות רגשי, התקיימות נעדרת ממשות ומשמעות, והצפה של חרדות כיליון. נראה כיצד מצבים שאינם ניתנים לחשיבה מקבלים ביטוי בחוויות רבות עוצמה, לעיתים קרובות באופן תחושתי או סומאטי, ונותנים הד ליחסי אובייקט ראשוניים טרום מילוליים, ואף טרום לידתיים.
הסמינר יתבסס על קריאה במאמרים של ווינקוט, אוגדן, מיילו, ביון, טסטין, ביק, מלצר וגרין.

הקורס יתקיים ברח’ הזיתים 14 הרצליה.
9 מפגשים בימי ד’ בשעות 19:00-20:30, החל מ 3.2.21 ועד 31.3.21.
עד 8 משתתפים.

להרשמה

 

היינץ קוהוט, המטריצה האמפטית עצמי-זולת עצמי כמכוננת עצמי – גב’ אלינה פאר גולדין

בסמינר נקרא כתבים נבחרים של היינץ קוהוט, הנוגעים במטריצה האמפתית עצמי-זולת עצמי, כקונטקסט המאפשר התפתחות נפשית. נעמיק ונדון בכתבים הנוגעים בזיקות זולתי-עצמי, בהעברות זולתי-עצמי ובהפנמות ממירות כמכונני עצמי בהתפתחות הטבעית ובקליניקה.

הקורס יתקיים ברח’ דה-האז 18 תל אביב.
9 מפגשים בימי א’ בשעות 17:45-19:15, החל מה- 25.10.20.
עד 9 משתתפים.

להרשמה

 

חרדות ראשונית, ההתארגנות הנפשית מולן וההקשבה להן בקליניקה- גב’ חוה פרומקין-לויאן

ננסה לחשוב ולבחון את מושג החרדה השגור כ”כ בחשיבה הפסיכואנליטית, תוך שנכוון להקשבה לאזורי החרדות הראשוניות האופייניות לראשית החיים, לארגוני אישיות פתולוגים וכן למובלעות נפשיות בארגוני אישיות ‘מפותחים’ ובמטופלים נוירוטיים. נסקור את מושג החרדה לסוגיה, הדינמיקה הפנים נפשית שלה, וההתארגנות הנפשית סביבה, בחשיבתם של פרויד, קליין, וויניקוט. נתמקד גם בחשיבה הפוסט-קלייניאנית המתמקדת באזורי חרדה ראשוניים וקדם ייצוגיים בחשיבתם של כביק, מלצר, טסטין ושטיינר. נשלב קריאה תאורטית זו עם חומרים קליניים ודרכם ננסה לפתח את ההקשבה לאזורים אלו של חוויה ולאופן בו ניתן לעבוד איתם במפגש הטיפולי.

הקורס יתקיים ברח’ חדרה 5 (דירה 1, קומת פרטר), תל אביב.
9 מפגשים בימי ה’ פעם בשבועיים, בשעות 19:00-20:30, החל מה- 5.11.20.
עד 8 משתתפים.

להרשמה

 

כריסטופר בולאס-על רגע המפגש – גב’ מאיה קומר

תרומתו של בולאס, אחד הנציגים הבולטים והפוריים ביותר של “הזרם העצמאי”, אינו בהצגה של תאוריה שלמה יותר, אלא בחשיבה מחודשת על רעיונות פסיכואנליטיים. במקום בו עסקה הפסיכואנליזה הקלאסית בחסך ובעבר, הוא עוסק בשפע ובעתיד. הוא מוביל את המטפל לעבר חשיבה מורכבת, בעלת ריבוי של קולות ונקודות מבט, עשירה, ובעלת מנעד הקשבה רחב יותר. הוא מדגיש הן את הנוכחות הרגשית של המטפל, והן את החופש שלו לחשוב ולמסור למטופליו את פירות חשיבתו. בולאס רואה במטפל אובייקט לשימושו של המטופל, כשהוא שורה בחומריו האימהיים הקדומים עד שהוא מסוגל למלל אותם. הוא מתייחס הן לאסוציאציות החופשיות והן לפירוש כביטויים של משחקיות, ומחפש כיצד לאפשר זרימה של האסוציאציות ולטפל במצבים בהם הן דועכות, מתקבעות ומגיעות לאזור של נוקשות ואילמות. נכיר את רעיונותיו דרך קריאה בכתביו הנבחרים ודרך דוגמאות קליניות.

הקורס יתקיים ברח’ בן- יהודה 77 כפר-סבא.
8 מפגשים בימי ב’, פעם בשבועיים, בשעות 10:15-11:45, בתאריכים: 12.10.20, 26.10.20, 9.11.20, 23.11.20, 7.12.20, 21.12.20, 4.1.21, 18.1.21.
עד 8 משתתפים.

להרשמה

 

העברה וביטוייה בעבודה עם אזורי נפש פרימיטיביים – גב’ יעל קירש-גולדשטאוב

מושג ההעברה עומד בבסיס העבודה הפסיכואנליטית. בראשית דרכו, ראה פרויד בהעברה כלי המשרת את התנגדות המטופל לגילוי החומר הלא מודע. עם התפתחות התיאוריה, ובעיקר דרך חשיבתם של קליין וממשיכיה, עיבוד יחסי ההעברה קיבל מקום קריטי בגילוי המשאלות והקונפליקטים הלא מודעים, בהבחנה בין עולם פנימי למציאות חיצונית, ובהבנת אופי החרדות, ההגנות ומערך יחסי האובייקט הפנימיים.
התרחבות התיאוריה הפסיכואנליטית לעבודה עם אזורי נפש פרימיטיביים, הנמצאים ‘מעבר לספקטרום’ של התקשורת המילולית, דרשה שינויים בטכניקה כמו גם חשיבה מחודשת על יחסי ההעברה. בקורס נעקוב אחר התפתחות מושג ההעברה, החל מגילויו על ידי פרויד ועד לתפיסתו כמושג מרכזי, המהווה יסוד של כל קשר אנושי.
נתמקד בתרומתם הייחודית של ביון וויניקוט, דרך התבוננות על מושגים כמו הזדהות השלכתית ורגרסיה בטיפול, והבנת הקשר שלהם לאופי יחסי ההעברה. הלמידה תלווה בדוגמאות קליניות, תוך התייחסות לנקודות המבט התאורטיות השונות.

הקורס יתקיים ברח’ באר גנים 51 אבן יהודה.
8 מפגשים בימי ד’ פעם בשבועיים בשעות 20:15-21:45 בתאריכים: 10.2.21, 24.2.21, 10.3.21, 24.3.21, 21.4.21, 5.5.21, 19.5.21, 2.6.21.
עד 8 משתתפים.

להרשמה

 

מהתמכרות להתמסרות – מר הוד קציר

המסע מהתמכרות להתמסרות פעמים רבות כלל לא מתחיל, לרוב לעולם לא מסתיים ובדרך כלל נמשך תקופה ממושכת, אולי על פני חיים שלמים. בעשרת המפגשים שנקיים נפתח צוהר למסע הזה, נכיר את התשתית הדינמית-פסיכואנליטית של ההתמכרויות (כולל נגיעה בפרברסיות, פגיעה עצמית והפרעות אכילה) בעזרת חומר תיאורטי וקליני שלכם ושלי. נביט במקורות ההתמכרות – טראומות מוקדמות, מצבי ריק, כפיית החזרה – ונחשוב את הגמילה והשחרור דרך עבודת אבל והתמסרות.

הקורס יתקיים בבית החברה הפסיכואנליטית, רח’ קרליבך 23, תל אביב.
10 מפגשים בימי ד’ בשעות 15:00-16:30, החל מ- 14.10.20.
עד 10 משתתפים.

להרשמה

 

אוגדן חושב וחולם מחדש-מירי קרחי

בעשורים האחרונים אוגדן תר אחר דרכים לצור תנועה חדשה ויצירתית בחשיבה הפסיכואנליטית, תוך שהוא קורא וחושב מחדש על מאמרים קאנונים שנכתבו על ידי פרויד, קליין ויניקוט, פיירברן, לוואלד ואחרים.
רצונו העז של אוגדן, שהשפה הפסיכואנליטית לא “תקפא על שמריה” ותהייה לשפה “מתה” החוזרת ומשחזרת את אותו אופן חשיבה, מביא להתבוננות סקרנית ויצירתית במאמרים אלו, למחשבות ורעיונות חדשים.
בתהליך ההתפתחות כמטפלים, אוגדן מאמין, כי עלינו להעמיק בתאוריה ובטכניקה הפסיכואנליטית, ובכל פעם לחשוב עליה מחדש.
בקורס נקרא יחד מספר מאמרים שאוגדן כתב, בהם הוא מתבונן ומפרש מאמרים של ויניקוט, פיירברן, ביון, ולוואלד. אנו נערוך הכרות קצרה עם עבודותיהם המקוריות ואז נכיר רבדים נוספים שאוגדן מציע למאמרים אלו וכיצד הוא מפיח בהם רוח מבהירה ומחדשת.

הקורס יתקיים במושב סתריה.
8 מפגשים בימי שישי בין השעות 11:30-13:00 , החל מה- 9.4.21 (ב 23.4.21 לא יתקיים מפגש).
עד 6 משתתפים.

להרשמה

 

 

חנות – הרשמה לכל הקורסים

חזרה לדף הבית של “התקרבות