מלחמת חרבות ברזל

הצהרת החברה הפסיכואנליטית בישראל

כמו כל האזרחים בישראל, גם אנו, פסיכואנליטיקאים של ילדים ומתבגרים, מצויים תחת השפעתו של זעזוע כבד שנגרם בעקבות מעשי זוועה שביצעו מחבלים מארגון החמאס ביום שבת, 7 באוקטובר, בקיבוצים, במושבים ובערים בעוטף עזה (עוטף ישראל).

בכל יום שחולף אנו נחשפים לעוד ועוד עדויות מצמררות על־אודות הטבח שבוצע באזרחים – ילדים, נשים וזקנים שנרצחו בבתיהם – ועל האזרחים הרבים שנחטפו לרצועת עזה תוך התעללות והשפלה שהם מעבר למה שניתן לתאר במילים. האכזריות הסדיסטית שננקטה כלפי תינוקות, ילדים ומתבגרים – אשר רבים מהם עברו התעללות, אונס ועינויים לאחר שנאלצו לצפות ברצח הוריהם ושאר בני משפחותיהם לנגד עיניהם – היא בלתי נתפסת.

פשע זה לא נולד מתוך שנאת יהודים (שעליה ארגון החמאס מצהיר בגלוי) או מתוך סכסוך טריטוריאלי או פוליטי. זהו פשע נגד האנושות. המטרה היא האנושות, לא רק מדינת ישראל.

מטרתנו העיקרית במכתב זה היא הילדים שנחטפו לעזה ואשר מוחזקים – בתקווה שהם עודם בחיים – בידי מחבלים רצחניים. כאמור, חלקם התייתמו זה עתה באופן חסר רחמים, בעוד המחבלים חוגגים את ההרג, מצלמים ומשדרים אותו בערוצים החברתיים של הקורבנות עצמם, אשר את מכשיריהם הסלולריים חמסו ובזזו.

הפיכתם של תינוקות וילדים למטרה להתעללות, עינוי ורצח היא ניסיון להרוס את הקשר הבסיסי ביותר לאנושיות. זהו ניסיון לחרב כל זיקה אנושית לפגיעוּת, להתפתחות, לאהבה ולטוב. זוהי תרבות של שנאה וחורבן המוּנעת על־ידי דחף מוות. אין לתרבות זו דבר וחצי דבר עם סכסוך פוליטי או תביעות טריטוריאליות, וכל־כולה קשורה להאדרה פרוורטית של מוות ועינויים. במעשיהם הוציאו המחבלים הללו את עצמם מכלל האפשרות להיות חלק מהשיח האנושי.

אנו קוראים לכל ממשלה וארגון באשר הם להשמיע את קולם באופן ברור ונחרץ, לגנות ולהוקיע מעשים מפלצתיים אלו, ולקרוא לשחרור מיידי וללא כל תנאי של הילדים שנחטפו לעזה.

מאת: טל שריר וולפה, אהוד וולפה ויהושע (שוקי) דורבן
על החתום: ויויאן שטרית-וטין, יו”ר החברה הפסיכואנליטית בישראל
ורד נבו, ס.יו”ר
אווה יעקובוב, גזברית
צילי גרנק, מזכירת החברה

הצהרה באנגלית – English Statement
הצהרה בספרדית – Spanish Statement
הצהרה בגרמנית – German Statement
הצהרה בערבית – Arabic Statement
הצהרה בפורטוגזית – Portuguese Statement
הצהרה ברוסית – Russian Statement
הצהרה בצרפתית – French Statement
הצהרה באיטלקית – Italian Statement

 


הצהרת חברות וחברי החברות והמכונים הפסיכואנליטיים והאנליטיים הישראליים

 

בבוקר שבת ה7- באוקטובר ,2023 כבהתפרצות אלימה של הר-געש, חשפה הארץ את התפרצותו של הרוע השלם, המוחלט. טרוריסטים של החמאס פלשו אל קהילות וישובים אזרחיים שלוים בשטחה של ישראל, רצחו, אנסו והתעללו בתינוקות ובגופות, שרפו בתים, חטפו פעוטות, ילדים, זקנים, נשים וגברים.
מעל 1,400 בני-אדם נרצחו, 4,000 נפצעו, מאות נעדרים ו241- נחטפו והם מוחזקים כבני-ערובה בידי ארגון הטרור וגורלם לא נודע. ומעל כל זאת – ישראל נמצאת מאז תחת מתקפת טילים מתמדת מצפונה ועד דרומה; מתקפה המכוונת לכל אוכלוסיית ישראל. 130,000 אזרחים פונו מבתיהם וחיים כפליטים בארצם שלהם. משום כל זאת זכותה המלאה של ישראל וחובתה, ככל מדינה אחרת עלי אדמות, להגן על אזרחיה.
המעשים הללו שכוונו כלפי יהודים וישראלים, פגעו ללא אפליה גם בערבים ובני לאומים אחרים שנרצחו בטבח הזה. אין ולא יכולה להיות הצדקה לאלימות איומה כזאת; להתפרצות הרוע המוחלט הזה ולאובדן כל צלם-אנוש. היא בבחינת איום אמיתי ומלחמה גלויה כנגד האנושות כולה.
חשוב להדגיש כי אנו, העוסקים בבריאות הנפש האנושית, מחויבים מוסרית לשלומם של אנשים ועמים משני הצדדים. אנו מודעים מאד למחיר הנפשי המיידי של המלחמה, וכתוצאה מכך, אנו מבקשים להביע את המשאלה שכל הילדים והאנשים החפים מפשע, בלא קשר לזהותם האתנית או הלאומית, יהיו מוגנים מפני המחיר הזה. אנו מביעים בזאת את צערנו על הסבל שהושת על הפלסטינים שאינם קשורים במעשי הטבח הללו. העובדה שארגון החמאס מתחבא ומסווה עצמו בכוונה בתוככי אוכלוסייה תמימת-דרך זו ומסכן את חייה מעוררת זעזוע וחלחלה.

אנו פונים אליכם ומבקשים את שותפותכם באסוננו ובשאיפתנו לשחרורם המיידי של החטופים, ובגינויים של מעשי הנבלה והפשעים נגד האנושות שארגון החמאס ביצע ב7- באוקטובר וממשיך לחולל, כשהוא משתמש באוכלוסייה חפה של אזרחים כבמגינים אנושיים חיים.
אנו אסירי-תודה על הדאגה העמוקה ועל ההזדהות שהביעו כמה מן המכונים העמיתים במקצוענו ברחבי העולם. מחוות-סולידריות כאלה הן מחזקות ורבות-ערך. מאידך-גיסא, הצהרות והפגנות אחרות שהתקיימו בכמה ערים וקמפוסים ברחבי העולם, שהתעלמו או הכחישו כליל את הפשעים שנעשו כנגד ישראל ב7- באוקטובר הן פוגעות ומזיקות באדישותם למעשים הללו.
הסירוב להכיר בקטסטרופה האנושית של המעשים שנעשו בישראל, הפניית העורף למעשי האכזריות ועצימת-עין נוכח סבלם של הקורבנות, מרדדת את נפש האדם ומחוללת דהומניזציה בישראלים שאובדנם אינו נזכר. יחס כזה מתעלם מן המחיר ששילמו אלפי קורבנות.

אנו קוראים בזאת לכל מי שעוסק בזכויות האדם להתנגד באורח גלוי ונחרץ ולגנות את כל ההצהרות והמעשים המתעלמים מאסונם של אלה שנפגעו במתקפת החמאס והנמנעים מלגנות את האלימות והפשע שבוצעו על ידי החמאס באזרחים חפים מפשע.
מתפללים ומקווים לימים טובים יותר…

החברות והמכונים הפסיכואנליטיים והאנליטיים בישראל

ד״ר ויויאן שטרית-וטין – החברה הפסיכואנליטית בישראל, יו״ר
שימי תלמי – מכון תל אביב לפסיכואנליזה בת זמננו, יו״ר
רענן קולקה – ׳רוח אדם׳ – הכשרה פסיכואנליטית-בודהיסטית, ראש התוכנית
אהובה יבין ארנון – החברה הישראלית לפסיכולוגיה אנליטית, נשיאה
בתיה ברוש פלמוני – המכון הישראלי לפסיכולוגיה יונגיאנית על שם אריך נוימן, נשיאה
איריס אליקים-מירוז – העמותה היונגיאנית הישראלית החדשה, יו״ר
ליאת אריאל – מכון ישראלי לאנליזה קבוצתית, יו״ר הוועד המנהל

הצהרה באנגלית – English Statement
הצהרה בספרדית – Spanish Statement
הצהרה בגרמנית – German Statement
הצהרה בערבית – Arabic Statement
הצהרה ברוסית – Russian Statement
הצהרה בצרפתית – French Statement
הצהרה בטורקית – Turkish Statement
הצהרה באיטלקית – Italian Statement
הצהרה בסינית – Chinese Statement
הצהרה ביוונית – Greek Statement
הצהרה בהולנדית – Dutch Statement