וייס- שטטהגן, עליזה

נולדה בברלין ב 1898
עלתה לפלסתינה ב 1922
נפטרה בחיפה ב 1988

 

קורות חיים

נולדה בת שלישית מתוך ארבע בנות למשפחה בורגנית מתבוללת בברלין. עליזה היתה ידועה בשמחת החיים שלה. עם סיום לימודיה בגיל 17 החלה לעבוד כלבורנטית במעבדה בקטריולוגית בברלין.

בגיל 22, בעת שהותה בוינה, הצטרפה לתנועת הנוער היהודית “כחול לבן”, ושנתיים לאחר מכן כבר עלתה ארצה לקיבוץ חפציבה, יחד עם קבוצת “המהפכה”. בזמן שסללו כבישים וייבשו ביצות, פגשה בווילי, עולה מצ’כיה ולימים בעלה.

ב1923 עלו להתיישב בעמק יזרעאל ושנה לאחר מכן, ב1924, נולדה בתם הבכורה, לאה. עליזה עבדה כמטפלת בבתי הילדים וכגננת. ב1930 נולדה בתם השנייה, רחל (רלי).

ב1931, עקב גל עזיבות של חברי הקיבוץ, חזרו עליזה ווילי לברלין, שם עבדה עליזה כגננת בגן יהודי ציבורי. עם עליית היטלר לשלטון היגרה המשפחה לפראג. עם זאת, ב1939 חזרה המשפחה ארצה, לירושלים, בעקבות המצב באירופה.

קריירה

ב1918, עם סיום מלחמת העולם הראשונה פנתה לבית הספר הגבוה לנשים בלייפציג ולמדה גננות ופדגוגיה. בלייפציג היא הושפעה מאד מזיגפריד ברנפלד, תלמידו של פרויד ומי שהיה שותפה של אנה פרויד. ואכן, ב1920 נסעה לסמינר של ברנפלד בוינה, שם שמעה הרצאות מפיו ומפי פרויד ושות’.((לראות שכתוב ברנפלד עם נ’))

כשמצאה עצמה בפראג, שנים לאחר מכן, החלה בהכשרתה הפסיכואנליטית בהדרכתה של שטף בורנשטיין. באותה התקופה יזמה והובילה קייטנת קיץ בהירשברג, בה היה מונח דגש על פיתוח כישרונות וביטוי עצמי של הילדים.

כאשר שבו עליזה ומשפחתה לישראל ב1939, הצליחה עליזה להתקבל כחברה מן המניין במכון הפסיכואנליטי, ומכיוון שהיתה בזמנו המומחית היחידה בארץ לטיפול בילדים, היתה מוצפת פניות. בשל הריחוק וקשיי התחבורה, פיתחה שיטת טיפול חדשנית, במסגרת הילד והוריו או מחנכיו , היו מגיעים אליה לירושלים לתקופה מרוכזת של שבוע/מספר שבועות.

בהמשך עברה לחיפה והחלה מעורבת בבעיות החינוך המשותף בקיבוצים, נושא בו היה לה ניסיון בתור חברת קיבוץ לשעבר. היא אף התכתבה בנושא עם אנה פרויד והן החליפו רשמים כקולגות, בעוד עליזה מנסה תוך צפייה ומחקר להבין מהי שיטת החינוך ה’בריאה’ ביותר.

בתחילת שנות החמישים היתה ממקימי תחנת הייעוץ הממלכתית הראשונה מסוגה בארץ לילדים, שמוקמה בחיפה. היא השקיעה  מאמצים רבים בפיתוח הצוות המקצועי ובתוך כך אף יצרה קשר עם מורים לריקוד ואמנות, באמונתה שיש בכך להיטיב עם הבעיות הרגשיות של הילדים.

בגיל 82 יצאה לגימלאות.

עם פרישתה עברה לבית אבות, ונפטרה בשיבה טובה בגיל 90.

דברים לזכרה

* קו”ח שנכתבו בידי נכדתה

קרא עוד

חליפת מכתבים בין עליזה וייס-שטטהגן ובין אנה פרויד