גולומב, ד”ר אביגיל

נולדה ב 1940 בקליבלנד אוהיו, ארה”ב.
עלתה לארץ בגיל 8
נפטרה בתל אביב ב 2021.
 כיהנה כיו”ר החברה הפסיכואנליטית  ויו”ר ועדת אתיקה.

 

אביגיל נולדה בארצות הברית בשנת 1941, ועלתה ארצה ב 1950, בהיותה בת 9, עם אמה. לאחר תקופת קליטה במכון ויצמן ברחובות, עברה להתגורר בתל אביב, שם סיימה את לימודיה בתיכון עירוני א׳. כיוון שהיתה אזרחית אמריקאית, לא גוייסה לצבא, ובחרה להתחיל לימודי רפואה בז׳נבה. את השנתיים האחרונות של התואר למדה באוניברסיטה העברית בירושלים, שם סיימה את לימודיה בשנת 1967.

את התמחותה בפסיכיאטריה כללית רכשה תוך עבודה בבתי החולים “גהה” ו”שלוותה” וסיימה אותה בשנת 1975. לאחר מכן למדה פסיכיאטריה של הילד והמתבגר בבית הספר לרפואה של אוניברסיטת תל-אביב וסיימה בשנת 1977. מסלול זה, בו למדה אביגיל, היה מסלול ייחודי, חדשני ופורץ דרך בישראל. בוגריו היוו את התשתית של מייסדי הפסיכיאטריה של הילד והמתבגר בישראל.

אביגיל היתה אנליטיקאית מנחה של מבוגרים, ילדים ומתבגרים בחברה הפסיכואנליטית הישראלית וחברה פעילה ומרכזית בה. בין השנים 1996 עד 1999 היתה יושבת-ראש החברה. משנת 2003 הייתה חברה בועדת האתיקה ובין השנים 2004-2005 הייתה יו”ר הועדה. היא כיהנה כנציגה בבית הנבחרים של ה- IPA, הייתה חברת ועדת הפיקוח של ייסוד החברה הפסיכואנליטית בטורקיה, חברת ועדת הקישור בדרום קוריאה ולימדה באופן קבוע ב-PIEE: Psychoanalytic Institute of Eastern Europe.

אביגיל לימדה שנים רבות בחוגים לפסיכותרפיה, פסיכיאטריה של הילד והמתבגר, פסיכיאטריה של הגיל הרך ופסיכיאטריה פורנזית באוניברסיטת תל-אביב ועסקה בהוראה במסגרת החברה הפסיכואנליטית.

אביגיל היתה ממייסדי מכון “דורות”, יחד עם רינה בר-לב, וממנהליו בכל שנות קיומו (1979-1990). מכון ״דורות״ היה מרכז חדשני ופורץ דרך לייעוץ וטיפול נפשי בתל-אביב.

בנוסף, אביגיל שימשה כמדריכה בכירה בתחנה לילד ולמשפחה של התנועה הקיבוצית, יועצת במרכז להתפתחות הילד בתל-אביב, ופסיכיאטרית לילדים בכירה במרפאה לבריאות הנפש של קופת החולים הכללית ברמת-גן.

משנת 1990 עד ועד שנת 2003 עמדה בראש היחידה לגיל הרך במרכז לבריאות הנפש של קופת החולים הכללית בתל-אביב ומשנת 1992 ועד שנת 2003, עמדה בראש היחידה לחוות דעת בילדים, אותה הקימה. בתפקידה זה, היה לה חלק מרכזי בהקמת מערך גני ילדים מיוחדים לילדים על הספקטרום האוטיסטי במסגרת העמותה לילדים בסיכון. מערך זה מונה כיום גנים רבים בכל רחבי הארץ ומהווה מודל לטיפול דינמי ומערכתי בילדים על הספקטרום האוטיסטי.

בין השנים 1992-1994 כיהנה אביגיל כיושבת ראש האיגוד לפסיכיאטריה של הילד והמתבגר ובין השנים 1994 ועד 1998 הייתה יושבת ראש הוועדה המשפטית של האיגוד.

בנוסף, הייתה חברה במועצה הלאומית לבריאות נפש.

אביגיל היתה אישיות מקצועית ברת סמכא בענייני חוק ומשפט בתחום הפסיכיאטריה של הילד והמתבגר. היא הייתה חלוצה בהקמת יחידה משפטית בישראל, נחשבה לסמכות מקצועית ופיתחה קורסים לשופטים, עורכי דין, עובדי רווחה וסיעוד. היתה חברה בוועדה לגיבוש האמנה לזכויות הילד בישראל, כיהנה כחברה בועדה של משרד המשפטים, בראשותה של השופטת רוטלוי, לבדיקת חקיקה בנושא ילדים, ויו”ר תת-הועדה בנושא רצף ההגנה. לאורך השנים, הרצתה במסגרות שונות של השתלמות שופטים ועורכי דין.

אביגיל היתה אחת מהמחברים של הספר “הערכת יכולות הוריות: מדריך למומחים בבית המשפט” בהוצאת מאגנס, לצד גבריאל וייל ורות סיטון.

ראיון מקיף עימה שערך אהוד וולפה התפרסם בספר: פסיכואנליזה של הילד והמתבגר. פנים, שפה, מקום, מולדת. בעריכת טל שריר וולפה ובהוצאת החברה הפסיכואנליטית בישראל, 2022.

דברים לזכרה של אביגיל גולומב