בלוך, ד”ר גוטפריד רוברט

נולד בטפליצה, צ’כוסלובקיה בשנת 1914

עלה לישראל בשנת 1949

נפטר בלוס אנג’לס בשנת 2008

ד”ר גוטפריד רוברט בלוך נולד ב- 15.10.1914 בעיר טפליצה בצ’כוסלובקיה. בן למקס בלוך והרטה אוה בלוך, ואחיה הצעיר של חנה קוכנר בלוך. אביו ניהל מפעל טקסטיל מצליח שירש מהוריו, אך מסופר שחלם להיות רופא. בלוך החל להתעניין בנפש האדם כשהיה 15, בעקבות קריאה בספר psychoanalyse und Individualpsychologie מאת הפסיכיאטר הגרמני ד”ר אלפרד ברוכל. כך נולד חלומו ללמוד רפואה באוניברסיטה ולהפוך לפסיכיאטר. עד שהגשים חלום זה, הרבה לקרוא ולהעמיק בטקסטים בתחום הרפואה, הביולוגיה והפסיכולוגיה. בלוך החל ללמוד בבית ספר לרפואה של האוניברסיטה הגרמנית בפראג, אך נאלץ להפסיק את לימודיו בסתיו 1938; כאשר ביקש להרשם לסמסטר האחרון, נדרש לחתום על טופס המצהיר שאינו יהודי. עם פלישת הנאצים בלוך גורש יחד עם בני משפחתו למחנה הריכוז טרזינשטש, ובהמשך הועבר לבוכנוולד ולאושוויץ, שם שימש כרופא במחנה, בבית החולים בו מנגלה ביצע את ניסויו המחרידים. גם אחותו הייתה כלואה באושוויץ, והעידה שניצלה בזכות אחיה, שדאג שתעבור הפלה בסתר על ידי אחת הרופאות. בלוך ואחותו שרדו את השואה, אך הוריהם נספו באושוויץ. לאחר המלחמה אחותו היגרה לאמריקה, והתפרסמה בשנת 1953 כאשר הייתה ניצולת השואה הראשונה בארצות הברית שסיפרה את סיפור הישרדותה בטלוויזיה. בלוך עצמו חזר לפראג, והשלים את לימודי הרפואה בשנת 1947. בשנת 1949 עלה לישראל, ועבד כפסיכיאטר בבית החולים גהה ובחיל האוויר. הוא עבר אנליזה לימודית אצל ד”ר משה וולף, והתקבל כחבר בחברה הפסיכואנליטית בישראל. בשנת 1955 אושרה בקשתו של בלוך להגר לארה”ב וכעבור שנה הגיע ללוס אנג’לס עם משפחתו. בשנת 1961 התקבל כחבר מן המניין לחברה הפסיכואנליטית בלוס אנג’לס וקיבל את הרישיון לעסוק ברפואה בקליפורניה. הוא טיפול בקליניקה הפרטית שלו עד שנת 1999.

בלוך כתב יחד עם אשתו רוזלין את הספר “אסוציאציות לא חופשיות” (Unfree Associations: A Psychoanalyst Recollects the Holocaust) בו הוא מתאר את חוויותיו באושוויץ דרך נקודת מבט קלינית ואישית. עבור בלוך, “אסוציאציות לא חופשיות” הן זיכרונות רודפניים ועוצמתיים שכאבם נוכח תמיד בשולי חיי היומיום. מאז תום מלחמת העולם השנייה בלוך ליקט וחי מחדש את חוויותיו, וביקש לכתוב עליהן מתוך נקודת מבט בהירה ואנליטית יותר. בספרו בלוך מתאר ומנתח לא רק את התנהגותם ורגשותיהם של היהודים שהיו כלואים עמו במחנה, אלא גם של הנאצים ועוזריהם.

בלוך נפטר במרץ 2008. מלבד אשתו הוא הותיר אחריו את בתו אילנה, ואת האחיינית ג’ולי קוהנר גרינברג.

 

Unfree Associations

Gottfried Bloch

In Unfree Associations, Gottfried Bloch, a psychoanalyst and Holocaust survivor, describes his experiences in Auschwitz through a lens at once clinical and personal. For Bloch, unfree associations are haunting and powerful memories that are always painfully on the margin of everyday life. Since the end of World War II, Bloch has been compiling and reliving his experiences, which he now revisits with a sense of clarity and objectivity. In Unfree Associations, Bloch does not seek to be praised for his survival, which he attributes to chance or luck. Instead, he seeks to be understood in human terms.

 Dr.Bloch came to Israel in 1949 from Prague, worked in Geha Hospital near Ramat Gan and began analysis with Dr.Moshe Wulff. He was accepted as a candidate into Israeli Psa Society. He had small analytical  practice along with his hospital work. (quoted from his book  Unfree Association, p. 246)