ערב עיון שלישי – קריאה עכשווית במקרה של קתרינה

ערב עיון שלישי במסגרת הסדרה “80  שנה למותו של פרויד – מסורת והתחדשות בקליניקה ובתאוריה הפסיכואנליטית”

קריאה עכשווית במקרה של קתרינה

 

הערב יתקיים בזום החברה הפסיכואנליטית  ב 2.6.2020 בשעה 20.30

הדוברים: חיותה גורביץ ואיתמר לוריא.

חיותה גורביץ: פרויד, קתרינה ואורליה קרוניך.

תקציר ההרצאה של חיותה גורביץ
מה ניתן לומר על פרויד בתיאורו את המקרה, ומה הייתה אורליה (קתרינה) יכולה לספר על המפגש עם פרויד?
קריאה מחדש של תיאור המקרה ושל הנפשות הפועלות, תוך הדגשת מורכבות הפיתוי, הטראומה והשיחזור ביניהם.

איתמר לוריא: נוירוזה בגובה אלפיים מטר: מה אפשר ללמוד מהמפגש של פרויד עם קתרינה

תקציר ההרצאה איתמר לוריא
השיחה הטיפולית החד פעמית של פרויד עם קתרינה על “אחת הפסגות הגבוהות בהרי האלפים המזרחיים” היא בעלת מרכיבים רבים המאפיינים “אנליזה פרועה”. מה גלום בתיאור המקרה הקצר הזה שמעורר כל כך הרבה מחשבות ותובנות לגבי פרויד, אומנות הכתיבה שלו, דרך חשיבתו ומאפייני עבודתו הקלינית? כיצד תיאור מקרה זה מחדד סוגיות הקשורות בסטינג האנליטי, בפרשנות, ובמגדר? בהרצאה זו אתמקד בהומור המלווה את הפסקאות הראשונות של המקרה. אתייחס תחילה להומור של פרויד כאמצעי ליצירת קשר עם הקורא, ובאופן שילובו בתוך תיאוריו קליניים. אציין מאפיינים בסקרנות, בפתיחות ובאנושיות שמפרויד מפגין במפגש מיוחד זה. לאחר מכן אתייחס להערת השוליים שהוסיף בסוף המקרה ב- 1924. חשיפת העובדה שהיה זה אביה של קתרינה ולא הדוד אשר הטריד אותה מינית וקיים יחסי מין עם בת דודתה, מעלה תהיות לגבי אותה רוח מבודחת שבה בחר פרויד לפתוח את המקרה.

חיותה גורביץ – אנליטיקאית מנחה בחברה הישראלית לפסיכואנליזה, קליניקה פרטית, צוות היגוי והוראה ב’מרכז ויניקוט’ והוראה במסלול המשך של מצבים מנטליים ראשוניים של ביה”ס לפסיכותרפיה באוניברסיטת תל אביב.

איתמר לוריא- אנליטיקאי מנחה בחברה הפסיכואנליטית בישראל. בשנים האחרונות הוא מלמד במכון הפסיכואנליטי קורסים העוסקים במאמרים של פרויד העוסקים בטכניקה הפסיכואנליטית. הוא מהמייסדים של ביה”ס הדו- לאומי לפסיכותרפיה לילדים ומתבגרים המתקיים בהדסה. כמו כן, עם ד”ר פלורה מור ושותפיהם בשדה החינוך, הוא מהיוצרים של “הגישה החינוכית הפסיכו-חברתית”.

 

הרשמה לחברים ולמתמחים
הרשמה לאורחים בתשלום