פעילות מדעית לשנת 2021-22 – הרצאות

השראה, יצירה, התמרה – כוחה של הנפש לחרוג מעצמה מול איום קיומי

 

נושא ההשראה הגיח בעיצומה של מגפת הקורונה, ימי סגר ואיום קיומי מול ערעור ואובדן של מה שהיה יקר וחיוני לחיינו. חיבור בין אימה והשראה עורר פליאה מלווה בתשוקה לחקור את טבעה של ההשראה ואת כוחות היצירה הטמונים בה.

המילה השראה מהלכת עלינו קסם. היא חומקת מכל הגדרה, אך בכוחה ליצור הגדרות חדשות. היא “המבט הפקוח לרווחה לעבר הבלתי נראה” (פונטליס), מאפשרת למצוא את מה שלא ידענו שאנו מחפשים ולהפתיע אותנו בדרכים רבות. בכוחה לחרוג מהמקובע ולגלות ולברוא עולמות לא מוכרים. ההשראה ניתנה למשוררים, אך היא נמצאת בכל מקום. רגעי ההשראה בטיפול הינם רגעי ההארה (insight) המפתיעים את המטופל והמטפל והנוצרים מתוך הרפיית האחיזה בידוע ובמוכר. הם מרחיבים את המגע עם רבדים עמוקים ולא ידועים של הנפש ומאפשרים את התנועה בין אזורי נפש מצמיתים לעבר החיים ובין הסגור והמקובע לעבר הפתוח והמתהווה. רגעים אלה אינם נענים לחקירה אנליטית יזומה. הם חומקים מהתודעה הערה ומפתיעים בכוחם הטרנספורמטיבי.

הסדרה על נושא ההשראה מפגישה בין הפסיכואנליזה ותחומי היצירה השונים כדי להרחיב את ההבנה שלנו על מקומה ותרומתה של ההשראה בטיפול.

אבל המשוררים בעלי-ברית חשובים הם לנו, ועדותם ערכה גדול ביותר, כי על כן נתגלו הללו כבקיאים בדברים חשובים רבים מתחום המתרחש בחיי האדם, דברים אשר חכמי – הספרים שבתוכנו אף לא ראום בחלומם. וביותר בתחום חיי-הנפש הקדימו המשוררים אותנו, את האנשים מכל ימות השנה, משום שהם שואבים ממקורות שעודם כספר החתום לפני המדע.” (פרויד, השיגיונות והחלומות בסיפור “גראדיווה” של ו’ ינסן).

 

3/11/2020 השראה- מבט מהפסיכואנליזה והשירה: רובי שונברגר, אילה הלוי  – להרשמה לחץ כאן

 

1/12/2020 שיחה עם הסופר דוי ד גרוסמן: על כתיבה, על יצירה ועל השראה – להרשמה לחץ כאן

 

12/1/2021 שיחה עם המשורר אלי אליהו: “ברית-המילה” בשירה ו בפסיכואנליזה – להרשמה לחץ כאן

 

23/2/2021 מפגש על שפת חלום: שיחה עם הבמאית וסופרת הילדים שירה גפן – להרשמה לחץ כאן

 

16/3/2021 מפגש עם הפסל והציי ר צבי לחמן: מחשבות על מצב המיינד של האמן והמטפל – לתשלום לחץ כאן

 

 

הוועדה המדעית: אהובה ברקן-יו”ר, סנדרה הלוי, שני להבי אליאלי, קובי סגל, מרב ירקוני