ערב עיון ראשון – “הפרויד שלי”

ערב עיון ראשון במסגרת הסדרה  “80 שנה למותו של פרויד- מסורת והתחדשות בקליניקה ובתאוריה הפסיכואנליטית”

ערב פתיחת השנה האקדמית  – “הפרויד שלי”

 

בערב זה אנו מזמינים לפתוח חלון למחשבה על האופן בו מתקיים “פרויד” בכל אחד מאתנו, על ההתפתחויות והשאלות העולות מתוך כך, ועל מקום היצירה בתוך המסורת.

בערב יוצגו  הרצאות של שלוש דוברות, כל אחת עם הגוון האישי שלה- שרה קולקר, ליאורה לוריא ותרצה זנדבנק.

הערב יתקיים ביום שליש 12.11.2019 בשעה 20.30 – 22.00 בבית החברה הפסיכואנליטית, רחוב קרליבך 23, קומה 1 בתל אביב.

עלות השתתפות באירוע – 70 שח, לסטודנטים ומתמחים- 50 שח.

לינק הרשמה בתשלום לאורחים

 

“הפרויד שלי”.

דברי ברכה: יהודית טריאסט

דברי הקדמה: הנרי שור

יו”ר הערב: רות זכרין

 

שרה קולקר: נוירוזה וגורל – היילכו שניים יחדיו ?

תקציר:’הפרויד שלי’ הוא פרויד הטובע את המושג “נוירוזת גורל”. זהו פרויד היכול למזג את אשר בנפש פנימה עם מה שהוא חיצוני במובהק, פרויד המזווג את המילה נוירוזה, מילת מפתח בתורה השואפת אל אמיתות מדעיות בהירות עם המילה גורל, מילתן של המיתולוגיה, התיאולוגיה, השירה או הפילוסופיה. האדם הסובל מנוירוזת גורל נראה רדוף על ידי כוח חיצוני מרע, הוא נטול סימפטומים נוירוטיים מובהקים אבל כפוי לרצף חוזר ונשנה של חוויות מכאיבות. דומה שכפיית חזרה “ראשונית, היולית ויצרית יותר מעקרון העונג” שולטת בו. קשה לרדת לפישרה של נוירוזה זו. פרויד מעז ומפענח. אציג את הבנותיו, אוסיף  עליהן את מבטו של ויניקוט  ואדע ששיעור מה של מסתורין לא יעלם.

ליאורה לוריא: הגלוי והנסתר בקשר האנליטי – מחשבות נוספות על  הערות על אהבת העברה (פרויד 1915).

תקציר: ה”פרויד שלי” עבר כמה גלגולים לאורך השנים. בהרצאה אתייחס לתהליך הזה ולשימוש שלי במאמר בהוראת המורכבות של הקשר האנליטי.

תרצה זנדבנק: הפרויד שלי: השיטה.

תקציר: אפשר לומר באופן סכמתי שפרויד עסק בשני נושאים,  האחד, המבנה והדינמיקה של הנפש, השני, השיטה המאפשרת לחקור את הראשון.  דהיינו, המתודה.  הנושא הראשון, המבנה והדינמיקה של הנפש תופש את החלק הארי של כתביו. לעומת זאת,  אם לדבר על “פרויד שלי”  –  מה שנראה לי גילוי או המצאה גאונית – היא השיטה, המתודה, הקומוניקציה דרך אסוציאציות חופשיות, כל מה שקורה כשאומרים למטופל “תשתדל לומר כל מה שעולה בדעתך”. בהרצאתי אתמקד בהתפתחות המחשבה הזאת אצל פרויד וגם בבעייתיות מסוימת שאני רואה במפגש בין שני האספקטים האלה של יצירתו.

 

שרה קולקר – פסיכולוגית קלינית ופסיכואנליטיקאית מנחה בחברה הישראלית לפסיכואנליזה, מורה ומדריכה במכון הישראלי לפסיכואנליזה ובמרכז ויניקוט, עורכת מדעית של המהדורה העברית של הספר “חסך ועבריינות” מאת ויניקוט, מתרגמת ועורכת במשותף של המהדורה העברית של הספר “טבע האדם” מאת ויניקוט.

ליאורה לוריא –  פסיכולוגית קלינית ופסיכואנליטיקאית מנחה בחברה הפסיכואנליטית הישראלית IPA,IPS) ). מרצה ומדריכה בתכנית ההכשרה לפסיכואנליזה. מרצה ומדריכה בתכנית  “המעשה הטיפולי” ובקורס לפסיכותרפיה של מרכז הלימודים בחברה הפסיכואנליטית הישראלית.

תרצה זנדבנק –  פסיכולוגית קלינית ומדריכה. פסיכואנליטיקאית מנחה בחברה הפסיכואנליטית הישראלית. מרצה ומדריכה בחברה הפסיכואנליטית הישראלית.