הרצאתו של ד”ר פסח ליכטנברג

הרצאתו של פרופ’ פסח ליכטנברג

שם ההרצאה: בתי סוטריה: קהילה טיפולית בקהילה במקום אשפוז פסיכיאטרי

 

מתדיין : אילן אמיר
מנחה הערב: יהודה פרנקל

 

ההרצאה תתקיים ביום שלישי, 8.01.2019, בשעה 20:30, במשכן החברה הפסיכואנליטית,
רח’ קרליבך 23, קומה א’, תל אביב
מספר המקומות באולם מוגבל.
הרשמה לחברים ומתמחים
הרשמה לאורחים
תקציר
בתי סוטריה שואפים לספק חלופה לחוויית האשפוז עבור אנשים במצבי קצה, כגון פסיכוזה, דיכאון אובדני ופוסט טראומה מורכבת. סוטריה שואבת השראה מהטיפול המוסרי, הקהילה הטיפולית, התובנות של ר.ד. ליאנג, וכבוד לזכויות האדם.
פרופ’ ליכטנרג עמל למעלה מעשור להקים את בית סוטריה הראשון, ב -1.9.2016. כעבור שנה משרד הבריאות הכיר בצורך במסגרת קהילתית למנוע אשפוז וקבע אמות מידה מחייבות ל”בתים מאזנים”.
כחלופה למוסד בו “החולה הטוב” הוא החולה השקט שהולך לישון בזמן, בית סוטריה הוא קודם כל בית, מקום שאנשים חשים כלפיו שייכות ויכולים להתבטא ולהביע את מצוקתם ואת השיגעון שלהם, גם אם זה מרעיש, מפריע ולעיתים גם מסכן. עמוד השדרה הטיפולי של הצוות הוא המלווים (לא ״מדריכים״), שהם אנשים א-פרופסיונאליים, חלקם סטודנטים, כמחציתם עם רקע של התמודדות נפשית. צוות זה נבחר על פי אנושיותם מול סבל, תושייתם מול הפתעות, ויכולתם להכיל עוצמות של מצוקה ותוקפנות בלי לאבד את חוש האמפתיה. העיקרון המוביל הוא פנומנולוגיה בינאישית, דהיינו ״להיות עם״ הדייר ללא שיפוטיות בכל אשר ילך.
כקהילה טיפולית, אנחנו רואים בכל התרחשות פוטנציאל להתקדמות – הכנת ארוחה, מריבה על המחשב, יציאה לבילוי. הבית מספק מרחב בטוח בו האדם יכול לבדוק את עמדתו כלפי העולם ונכונותו לפעול בתוכו. השימוש בתרופות אינו במרכז ולעיתים אף ניתן להמעיט בו ולוותר עליו.  יחס זה  לטיפול התרופתי משקף עמדה שהפרמקולוגיה לא תספק את הכלים הנפשיים להתמודד עם  המועקה, ממסכת את הסבל ומשמעויותיו הדינאמיות, ואף עלולה למנוע רכישת כלים משמעותיים להכרת הסבל, עיבודו וויתור עליו.
בית סוטריה מחזיק עד שמונה דיירים בזמן נתון, משך השהייה הממוצע הנו כחמשה שבועות, בכל זמן נתון ישנם לפחות שני אנשי צוות בבית.
בירושלים פועלים שתי בתים, גברים ונשים. בית באזור המרכז, מעורב לגברים ונשים, נמצא בימים אלו בשלבי הקמה, ואנו מניחים שיתחיל לפעול תוך מספר חודשים.
פרופ׳ פסח ליכטנברג הוא פסיכיאטר.
לשעבר שימש ראש החוג לפסיכיאטריה באוניברסיטה העברית, וניהל מחלקה פסיכיאטרית סגורה  במרכז לבריאות הנפש הרצוג במשך 25 שנה. כיום הוא מנכ״ל מייסד העמותה המלכ״רית “סוטריה ישראל”.
Laing, R.D. (1960) The Divided Self: An Existential Study in Sanity and Madness. Harmondsworth: Penguin.
Mosher, L.R., Hendrix, V., & Fort, D.C. (2004). Soteria: Through Madness to Deliverance. Xlibris Corporation.
אגף לבריאות הנפש, משרד הבריאות. “אמות מידה להפעלת שירות “בית מאזן”. נוהל מס’: 77.001, 1.9.2017.